BHS track finale ends with BHS on top

The final home track & field meet of the season saw the Bainbridge High varsity team host Franklin and Garfield. The Spartans claimed top spots in several events in both the boys and girls brackets.

  • Saturday, May 21, 2016 2:56pm
  • Sports
Brandon Swindle mid-air in the long jump event at last week’s the Spartans' home track meet.

Brandon Swindle mid-air in the long jump event at last week’s the Spartans' home track meet.

BAINBRIDGE – The final home track & field meet of the season saw the Bainbridge High varsity team host Franklin and Garfield Thursday, May 5. The Spartans claimed top spots in several events in both the boys and girls brackets.

BHS students finished first in the girls 400- and 3200-meter runs, the 4×100-meter relay, the high jump, long jump, triple jump and discus throw.

They also claimed first-place finishes in the boys 400- and 3200-meter runs, the 110- and 300-meter hurdles and pole vault events.

Bainbridge vs. Franklin, Garfield Results

GIRLS

100-METER DASH

1. Cox, Dionna, Franklin, 13.11

2. Manley, Corinne, Garfield, 13.20

3. Bazie, Felecia, Garfield, 13.38

4. Harris, Lyric, Garfield, 13.49

5. Kneip, Maya, Garfield, 13.68

200-METER DASH

1. Moronkola, Imani, Garfield, 27.15

2. Manley, Corinne, Garfield, 27.292

3. Harris, Lyric, Garfield, 27.299

4. Fox, Giselle, Garfield, 28.00

5. Kirk, My-Chelle, Garfield, 28.67

400-METER DASH

1. Amore, Aerin, Bainbridge, 1:02.84

2. Korican, McKenzie, Bainbridge, 1:03.80

3. McVay, Jacqueline, Bainbridge, 1:05.53

4. Duong, Jessica, Franklin, 1:06.91

5. Kim, Taylor, Garfield, 1:08.41

800-METER RUN

1. Santos, Sydney, Garfield, 2:20.53

2. Stern, Lena, Garfield, 2:30.02

3. Scott, Anna, Bainbridge, 2:31.06

4. Brooks, Julia, Bainbridge, 2:34.91

5. Perry, Madeline, Bainbridge, 2:39.64

1600-METER RUN

1. Yan, Lily, Franklin, 5:58.51

2. Lee, Sarah, Franklin, 6:05.13

3. Meier, Josephine, Bainbridge, 6:20.31

4. Zeng, Aileen, Garfield, 6:20.82

5. Gomez, Daniela, Franklin, 6:30.96

3200-METER RUN

1. Tonsman, Hannah, Bainbridge, 12:03.71

2. Zeng, Aileen, Garfield, 14:38.86 14:18.37

3. Fermin, Selena, Franklin, 14:38.45

4. Wong, Tyler, Franklin, 14:39.75

100-METER HURDLES

1. Jones Toutant, Elinor, Franklin, 0 15.56

2. Bazie, Felecia, Garfield, 17.79

3. Taylor, Natalie, Bainbridge, 17.84

4. Dunn, Ellie, Garfield, 18.03

5. Chee, Emma, Bainbridge, 18.13

300-METER HURDLES

1. Jones Toutant, Elinor, Franklin, 47.76

2. Chee, Emma Bainbridge, 50.65

3. Dunn, Ellie, Garfield, 51.88

4. Messinger, Elizabeth, Bainbridge, 52.66

5. Kelly, Kirkland, Garfield, 53.61

4X100-METER RELAY

1. Bainbridge “A,” 56.97

4X400-METER RELAY

1. Franklin “A,” 4:32.61

HIGH JUMP

1. Lucioni, Sarah, Bainbridge, 5-00.00

2. Gallagher, Olivia, Bainbridge, 4-02.00

3. Fox, Giselle, Garfield, 4-02.00

POLE VAULT

1. Jensen, Jill, Garfield, 9-03.00

2. Chee, Emma, Bainbridge, 8-00.00

3. Perry, Madeline, Bainbridge, 6-00.00

LONG JUMP

1. Hall, Grace, Bainbridge, 15-07.00

2. Jones Toutant, Elinor, Franklin, 15-06.50

3. Vining, Bennett, Garfield, 14-05.50

4. Andresen, Tianna, Garfield, 11-07.75

5. Chan-Hamilton, Serenity, Garfield, 11-06.50

TRIPLE JUMP

1. Hall, Grace, Bainbridge, 32-11.00

2. Flynn, Maria, Bainbridge, 29-10.00

3. Bourmatnov, Amy, Bainbridge, 29-09.75

SHOT PUT

1. Hardy, Faith, Franklin, 31-10.00

2. Hall, Grace, Bainbridge, 30-03.00

3. Rovelstad, Maya, Bainbridge, 28-01.00

4. Piper-Tremain, Lula, Bainbridge, 22-08.00

5. Piper-Tremain, Vega, Bainbridge, 21-07.50

DISCUS

1. Anderson, Samantha, Bainbridge, 81-02

2. Piper-Tremain, Vega, Bainbridge, 71-08

3. Rovelstad, Maya, Bainbridge, 64-09

4. Piper-Tremain, Lula, Bainbridge, 47-02

5. Hammon, Zharia, Garfield, 46-02

BOYS

100-METER DASH

1. Walker, Barrington, Franklin, 11.59

2. Jung, Eric, Bainbridge, 11.66

3. Asuncion, Ryan, Franklin, 12.08

4. Garrido, Jerome, Franklin, 12.20

5. Scott, Ben, Bainbridge, 12.29

200-METER DASH

1. Walker, Barrington, Franklin, 23.20

2. McGruder, Miles, Garfield, 23.89

3. Jung, Eric, Bainbridge, 24.23

4. Garrido, Jerome, Franklin, 24.30

5. Asuncion, Ryan, Franklin, 24.40

400-METER DASH

1. Payne, James, Bainbridge, 51.27

2. Laird, William, Garfield, 52.34

3. McGruder, Miles, Garfield, 53.25

4. Kimmerlein, Evan, Bainbridge, 53.65

5. Reltien, Matthias, Bainbridge, 53.86

800-METER RUN

1. Gomez, Enrique, Franklin, 1:58.32

2. Hayes, Henry, Garfield, 1:58.58

3. Longley, Wyatt, Bainbridge, 1:59.33

4. Trapp, Aaron, Bainbridge, 2:18.41

5. Abdule, Fahad, Franklin, 2:21.04

1600-METER RUN

1. Milodragovich, Henry, Garfield, 4:36.48

2. Giday, Epheson, Franklin, 4:37.89

3. True, Gabriel, Garfield, 4:41.41

4. Hall, Carter, Bainbridge, 4:46.49

5. Griesser, Johannes, Bainbridge, 4:53.82

3200-METER RUN

1. Belkin, Sebastian, Bainbridge, 10:10.63

2. Arnone, Javon, Franklin, 10:17.48

3. Thai, Nathan, Franklin, 10:24.24

4. Yee, AJ, Franklin, 11:06.61

5. Gebreyesus, Abraham, Franklin, 11:42.45

110-METER HURDLES

1. Sprott, Jarod, Bainbridge, 19.61

2. Munoz, Marc, Franklin, 20.68

3. Milton, Sorrell, Franklin, 20.71

4. Butt, Niko, Garfield, 20.72

5. Cabdullahi, Leeban, Garfield, 20.87

300-METER HURDLES

1. Scott, Ben, Bainbridge, 42.13

2. Brewer, Andre, Franklin, 44.23

3. Windrope, Elliott, Bainbridge, 46.75

4. Cabdullahi, Leeban, Garfield, 47.02

5. Nair, Isaac, Franklin, 50.40

4X100-METER RELAY

1. Franklin “A,” 44.98

2. Bainbridge “A,” 48.09

4X400-METER RELAY

1. Franklin “A,” 3:34.85

2. Bainbridge “A,” 3:35.71

3. Bainbridge “B,” 3:35.93

4. Franklin “B,” 3:48.92

5. Franklin “C,” 3:55.18

HIGH JUMP

1. Edwards Jr., James, Franklin, 6-06.00

2. Jenkins, Bernard, Franklin, 6-00.00

3. Jackson, D’Onte, Franklin, 5-10.00

4. Evans, Connor, Bainbridge, J5-10.00

5. Owen, Andrew, Bainbridge, 5-02.00

POLE VAULT

1. Baird, Bo, Bainbridge, 11-06.00

2. Hobbs, Will, Bainbridge, 8-00.00

3. Cibula, Ben, Bainbridge, J8-00.00

4. Su, Ruipeng, Garfield, 7-06.00

5. Weiss, Conrad, Bainbridge, 7-00.00

LONG JUMP

1. Generoso, Jaylen, Franklin, 18-04.75

2. Phan, Bryan, Franklin, 17-05.00

3. Butt, Niko, Garfield, 16-11.00

4. Evans, Connor, Bainbridge, 15-11.25

5. Nair, Isaac, Franklin, 15-09.50

TRIPLE JUMP

1. Pilot, Josiah, Franklin, 38-06.25

2. Generoso, Jaylen, Franklin, 37-01.00

3. Windrope, Elliott, Bainbridge, 36-08.50

4. Jackson, D’Onte, Franklin, 36-02.50

5. Phan, Bryan, Franklin, 34-02.25

SHOT PUT

1. Rogers, Devante, Franklin, 38-00.00

2. Cibula, Joe, Bainbridge, 37-04.00

3. Baker, Denzel, Garfield, 37-02.00

4. Martindale, Shaun, Franklin, 33-08.50

5. Crisostomo, Dietrich, Franklin, 32-05.00

DISCUS

1. Martindale, Shaun, Franklin, 123-03

2. Tabisola, Joe, Bainbridge, 108-03

3. Brown, Lecarter, Franklin, 103-06

4. Masmela, Galen, Franklin, 98-09

5. Jensen, Davis, Bainbridge, 87-00

 

More in Sports

Principals overrule ADs; Bainbridge stays in Olympic League

The athletic directors said no, but the principals said yes, and Bainbridge… Continue reading

Bainbridge’s Garrett Swanson, shown here at the 2020 Mat Classic at the Tacoma Dome, was the all-league pick for the 106 weight class. (KNG File Photo)
NK’s Hammou, Bainbridge’s Swanson on all-league wrestling team

It was a tough year for wrestling with much lower participation numbers… Continue reading

North Kitsap junior Jonas La Tour was named Olympic League MVP.
 North Kitsap junior Jonas La Tour was named Olympic League MVP. (KNG File Photo)
NK’s La Tour named Olympic League MVP

Jonas La Tour was the leading scorer on North Kitsap’s league championship… Continue reading

Bainbridge knocked off Central Kitsap 59-46 to win the third place game in the Olympic League tournament. (Mark Krulish/Kitsap News Group)
Spartans regroup to finish third in league tournament

An emotional overtime loss to North Kitsap in the Olympic League semifinals… Continue reading

Sydney Johnson won the balance beam in the meet against Port Angeles/Sequim, scoring a 9.25. (Mark Krulish/Kitsap News Group)
BI gymnasts prevail on Senior Night over Port Angeles/Sequim

No one was sure whether or not the gymnastics teams in the… Continue reading

North Kitsap’s Cade Orness looks to dribble past Bainbridge guard Jacob Kirsch. Orness tied Monday’s semifinal match with a 3-pointer at the buzzer in regulation. The Vikings won in overtime. (Mark Krulish/Kitsap News Group)
NK beats BI in OT to advance to league title game

Spartans will play CK for 3rd place

Cade Orness was one of four North Kitsap players to score 20 or more points in the team’s first round win over Kingston. (Mark Krulish/Kitsap News Group)
Cade Orness was one of four North Kitsap players to score 20 or more points in the team’s first round win over Kingston. (Mark Krulish/Kitsap News Group)
NK boys, girls win league tournament first round games

The North Kitsap boys hoops team got a chance to avenge its… Continue reading

BI boys easily win swimming finale

The Bainbridge Island boys swim and dive team easily won the Olympic… Continue reading

Most Read