Spartans stay perfect in swimming

SEATTLE – The Spartans won all 11 races — and the diving event, as well, as the Bainbridge boys swim team sank Roosevelt 123-63 in the final meet of the regular season late last week.

The undisputed victory left Bainbridge with a positively perfect season record — with an undefeated dual meet season of 7-0. The Spartans now move into the post season tied for first place in the Metro League with Ingraham.

BHS finished six of the races with state-qualifying times.

The Spartan relay team of Andrew Witty, Kevin Houseman, Makai Ingalls and Jude Wenker placed first in the 200-yard medley relay with a state-cut time of 1:38.24.

The BHS relay team of Ian Lipton, Carter Hall, Garrett Waite and Aidan Wagner was third, with a state time of 1:42.95.

In the 100-yard butterfly, Houseman finished first in 53.59.

Waite also had a state time in the 100-yard freestyle, placing first in 49.25.

Houseman added another state-cut time with his win in the 100-yard backstroke. He was first in 55.74.

Wenker won the 100-yard breaststroke, swimming to first in a state time of 1:00.23.

The final two state times for the Spartans were posted in the 400-yard freestyle relay.

The BHS A relay team of Sam Chapman, Witty, Wenker and Houseman was first in 3:22.64.

The Bainbridge B relay team of Max Eyrich, Lipton, Waite and Ingalls was second in 3:24.50.

The Spartans advanced to the Metro Championships Feb. 2-3 in Snohomish.

Roosevelt vs. Bainbridge Results

200-Yard Medley Relay

First: Bainbridge A, 1:38.24

(Andrew Witty, Kevin Houseman, Makai Ingalls, Jude Wenker)

Second: Roosevelt A, 1:42.90

(Gavyn Brayman, Simon Jacobs, Justin Yang, Cooper Arnett)

Third: Bainbridge B, 1:42.95

(Ian Lipton, Carter Hall, Garrett Waite, Aidan Wagner)

Fourth: Roosevelt B, 1:50.24

(Dylan Macias, Cole Andrews, Jackson Morgan, Reese Benson)

Fifth: Bainbridge C, 1:58.05

(Luke Shields, Dominic Painter, Ben Chapman, Clay Jablonski)

200-Yard Freestyle

First: Sam Chapman, Bainbridge, 1:56.08

Second: Max Black, Roosevelt, 1:59.14

Third: Ian Lipton, Bainbridge, 2:01.73

Fourth: Anthony Lutenko, Roosevelt, 2:03.83

Fifth: Harrison Sherwood, Roosevelt, 2:05.24

6 Ben Chapman, Bainbridge, 2:13.25

200-Yard IM

First: Tyler Stewart, Bainbridge, 2:08.40

Second: Gavyn Brayman, Roosevelt, 2:11.08

Third: Peter Oster, Roosevelt, 2:11.62

Fourth: Max Eyrich, Bainbridge, 2:16.88

Fifth: Andrew Neel, Roosevelt, 2:23.55

Sixth: Jack Williams, Bainbridge, 2:26.13

50-Yard Freestyle

First: Jude Wenker, Bainbridge 23.02

Second: Aidan Wagner, Bainbridge 23.06

Third: Cooper Arnett, Roosevelt 23.25

Fourth: Makai Ingalls, Bainbridge 23.73

Fifth: Simon Jacobs, Roosevelt 23.80

1-Meter Diving

First: Brian Taylor, Bainbridge, 246.45

Second: Guy Weibel, Bainbridge, 160.30

Third: Jack Griffith, Roosevelt, 124.70

Fourth: Jackson Morgan, Roosevelt, 121.05

Fifth: Michael Kinahan, Roosevelt, 100.50

100-Yard Butterfly

First: Kevin Houseman, Bainbridge, 53.59

Second: Justin Yang, Roosevelt, 54.56

Third: Ian Lipton, Bainbridge, 1:00.25

Fourth: Tyler Stewart, Bainbridge, 1:00.27

Fifth: Zach Lilja, Roosevelt, 1:05.48

Sixth: Cullen Hege, Roosevelt, 1:11.26

100-Yard Freestyle

First: Garrett Waite, Bainbridge, 49.25

Second: Makai Ingalls, Bainbridge, 50.33

Third: Andrew Witty, Bainbridge, 51.35

Fourth: Reese Benson, Roosevelt, 53.67

Fifth: Jackson Morgan, Roosevelt, 54.52

Sixth: Dylan Macias, Roosevelt, 54.68

500-Yard Freestyle

First: Sam Chapman, Bainbridge, 5:08.43

Second: Peter Steck, Roosevelt, 5:27.00

Third: Ryan McNeff, Roosevelt, 5:29.79

Fourth: Max Black, Roosevelt, 5:31.20

Fifth: Ben Chapman, Bainbridge, 5:52.08

Sixth: Jack Bullock, Bainbridge, 6:50.93

200-Yard Freestyle Relay

First: Bainbridge A, 1:35.44

(Aidan Wagner, Tyler Stewart, Clay Jablonski, Garrett Waite)

Second: Roosevelt B, 1:43.59

(Ian Hinck, Michael Kinahan, Drew Lilja, William Napier)

Third: Bainbridge B, 1:50.43

(David Burton Ian Costin, Nate Lapin, Jack Williams)

Fourth: Roosevelt G, 1:53.57

(Theo Anderson, Zach Lilja, Jake Pickett, Harrison Sherwood)

Fifth: Roosevelt H, 1:54.02

(William Hodson, Ben Mueller, Kyle Pham, Joseph Timberlake)

Sixth: Bainbridge C, 1:58.62

1) Ian O’Hartigan, Daniel DeFoe, Travis McCoy, Gabe Nathan)

Seventh: Roosevelt E, 1:59.66

(Aidan Deem, Oskar Kruse, Benjamin Mazor, Kevin Si)

Eighth: Roosevelt D, 1:59.85

(Will Callender, Luke Diefendorf, Graham Griswold, Ryan McNeff)

Ninth: Roosevelt C, 1:59.96

(Adrian Gervassi, Cullen Hege, Yusuf Hunt, Amaru Martinez)

10th: Roosevelt F, 2:04.58

(Owen Deem, Gus Rindal, Lucas Snavely, Andrew Webster)

100-Yard Backstroke

First: Kevin Houseman, Bainbridge, 55.74

Second: Justin Yang, Roosevelt, 59.43

Third: Dylan Macias, Roosevelt, 1:03.10

Fourth: Thomas Defawe, Bainbridge, 1:06.31

Fifth: Luke Shields, Bainbridge, 1:06.84

Sixth: Alex MacLean, Roosevelt, 1:08.36

100-Yard Breaststroke

First: Jude Wenker, Bainbridge, 1:00.23

Second: Andrew Witty, Bainbridge, 1:03.18

Third: Simon Jacobs, Roosevelt, 1:05.32

Fourth: Aidan Wagner, Bainbridge, 1:05.67

Fifth: Peter Oster, Roosevelt, 1:08.27

Sixth: Andrew Neel, Roosevelt, 1:12.95

400-Yard Freestyle Relay

First: Bainbridge A, 3:22.64

(Sam Chapman, Andrew Witty, Jude Wenker, Kevin Houseman)

Second: Bainbridge B, 3:24.50

(Max Eyrich, Ian Lipton, Garrett Waite, Makai Ingalls)

Third: Roosevelt A, 3:26.35

(Cooper Arnett, Jacob Becker, Gavyn Brayman, Justin Yang)

Fourth: Roosevelt B, 3:38.35

(Reese Benson, Anthony Lutenko, Dylan Macias, Jackson Morgan)

Fifth: Bainbridge C 3:48.62

(Thomas Defawe, Tyler Stewart,Clay Jablonski, Carter Hall)

Sixth: Roosevelt C, 3:56.27

(Ian Hinck, Drew Lilja, William Napier, Luke Ross)

Seventh: Bainbridge D, 4:11.39

(Ian Costin, Guy Weibel, Nate Lapin, Dominic Painter)

Eighth: Bainbridge E, 4:42.02

(Travis McCoy, Jack Bullock, Ian O’Hartigan, Daniel DeFoe)

More in Sports

Last lap: All-Comers finale is fast, fun | Photo gallery

The year’s last Kiwanis All-Comers Track Meet returned to Bainbridge High School… Continue reading

Split results for BHS alumni runners

The annual race between alumni of the Bainbridge Island cross country team… Continue reading

Liberman competes at Nationals

Kiernan Liberman of Bainbridge Island Diving Club represented Bainbridge Island at the… Continue reading

Penultimate community track meet sees repeat pack leaders

Fast times were set Monday evening as young runners pushed especially hard… Continue reading

Fifth community track meet sees repeat stars | Photo gallery

Fast times were set Monday, Aug. 6 at the fith Kiwanis All-Comers… Continue reading

Island LAX alum snags seventh as part of Israeli team during championship tourney

Former Bainbridge High School lacrosse standout Alexander Rabin recently took to the… Continue reading

Fleet-footed relays headline fourth All-Comers Track Meet

The fourth Kiwanis All-Comers Track meet was especially exciting for those who… Continue reading

Fourth community track meet is a speedy spectacle | Photo gallery

The fourth Kiwanis All-Comers Track meet was especially exciting for those who… Continue reading

Martial artists win medals at Nationals

They brought home the gold. And a whole lot more. Bainbridge Island’s… Continue reading

Familiar faces snag first-place spots at third All-Comers Meet

Some familiar faces accumulated first-place awards at the third Kiwanis All-Comers Track… Continue reading

Two wins in a row for Slainte

Slainte bounced back from its only loss this season to get back… Continue reading

Second All-Comers Track Meet sees speedy stats

The first big winner of the second Kiwanis All-Comers Track Meet at… Continue reading