Luciano Marano | Bainbridge Island Review - Bainbridge Island’s Sean Lindsey runs the hurdles during last week’s home meet.

Luciano Marano | Bainbridge Island Review - Bainbridge Island’s Sean Lindsey runs the hurdles during last week’s home meet.

Spartans stellar at four-school home track-and-field meet

The Bainbridge High School track-and-field team hosted squads from Seattle Prep, O’Dea and Holy Names on Thursday, April 11 and saw some impressive finishes among both the boys and girls.

BHS saw Spartans place in the top five of many events, including the men’s 200- and 400-meter dash and both the 110- and 300-meter hurdles. The relay team of Sean Lindsey, Joshua Goguen, Andrew Frankie Owen and Pierre Visconti took first in the 4×100, and Leander von Specht, Carter Hall, Thorin Smith and Carlo Ruggiero did the same in the 4×400. Also, perpetual event frontrunner Joe Tabisola set a new season record in discus.

Among the women, Bainbridge saw a top finisher in the 1600-meter event and scored third in the 4×100 relay. Allie Wildsmith, Meghan McPherson, Zoe Lim and Mia Vilke finished second in the 4×200 relay event, and Natalie Taylor, Elizabeth Liz Messinger, Eva Entress and Emma Brundige finished first in the 4×400.

Claire Jackson set a new personal record in the shot put event, Allie Wildsmith finished first in the high jump and Keegan Daniels set a season record in the pole vault event.

The Spartan squad again hosted a multi-school meet, welcoming teams from Cleveland and Eastside Catholic, on Wednesday, April 17. Their next, and final, home meet will be 3:30 p.m. Thursday, May 2.

Bainbridge vs. Seattle Prep, O’Dea, Holy Names Results

* SR = season record; PR = personal record

MEN

100-meter

1. Noah Miles, 11.78 O’Dea

2. Bryce Whitney, 11.79 Seattle Prep

3. Dawit Mulat-Davis, 11.79 O’Dea

4. Eli Dever, 11.99 Seattle Prep

5. Lucas Kramer, 12.02 PR O’Dea

200-meter

1. Carlo Ruggiero, 23.30 PR Bainbridge

2. Noah Miles, 23.97 O’Dea

3. Leander von Specht, 23.99 SR Bainbridge

3. Bryce Whitney, 23.99 PR Seattle Prep

5. Thomas Endashaw, 24.35 O’Dea

400-meter

1. Kendin Alexander, 54.18 PR Seattle Prep

2. Elliott Windrope, 54.44 PR Bainbridge

3. Eli Dever, 54.50 PR Seattle Prep

4. Bryce Whitney, 54.79 PR Seattle Prep

5. Reuben Allen, 56.02 PR Bainbridge

800-meter

1. Evan Oakes, 2:00.48 PR O’Dea

2. Colin Farmer, 2:03.77 PR O’Dea

3. Danny Skovron, 2:05.67 PR O’Dea

4. Yale Bonnet, 2:06.02 SR Seattle Prep

5. Tagan Flaat, 2:09.67 PR O’Dea

1600-meter

1. Moses Kent, 4:42.72 Seattle Prep

2. Joe Skovron, 4:46.88 O’Dea

3. Owen Nelson, 4:57.13 Seattle Prep

4. Izzy Gauyan, 5:04.63 PR O’Dea

5. Tor Rothrock, 5:06.09 PR Seattle Prep

3200-meter

1. Pete King, 10:32.08 PR O’Dea

2. Zach Berta, 10:33.03 PR O’Dea

3. John Bentley, 10:36.21 PR Seattle Prep

4. Abe Wilson, 10:38.98 PR O’Dea

5. Hugh Killalea, 10:39.20 SR Seattle Prep

110-meter hurdles

1. Ben De la cruz, 16.04 Seattle Prep

2. Paul Munar, 17.57 PR Seattle Prep

3. Sean Lindsey, 18.13 PR Bainbridge

4. Sean Mahoney, 20.26 O’Dea

300-meter hurdles

1. Aarun Hendrickson, 43.11 O’Dea

2. Ben De la cruz, 43.52 Seattle Prep

3. Sean Lindsey, 45.05 SR Bainbridge

4. Sean Mahoney, 46.38 SR O’Dea

5. Casey Langsjoen, 46.63 Bainbridge

4×100 relay

1. Bainbridge, 47.01

Sean Lindsey, Joshua Goguen, Andrew Frankie Owen, Pierre Visconti

2. O’Dea, 47.40

Davyn Patu, Ethan Steckler, Cooper Mathers, Andre Davis

3. O’Dea, 48.28

Not listed

4. O’Dea, 50.69

Damier Hill, Ryan Johnson, Ian Lewellen, Arthur Weaver

5. O’Dea, 52.54

Roderick Percival, Alexandre Ramirez, Nikolas Ovena, Pablo Fugaro

4×400 relay

1. Bainbridge, 3:30.32

Leander von Specht, Carter Hall, Thorin Smith, Carlo Ruggiero

2. O’Dea, 3:52.54

Colin Farmer, Danny Skovron, Tagan Flaat, Peter Leary

3. Seattle Prep, 3:53.44

Moses Kent, Isaac Trius, Holt Witter, Tor Rothrock

4. O’Dea, 4:03.44

Izzy Gauyan, Joe Skovron, Max Valladares, Fanus Beyen

5. O’Dea, 4:06.03

Andre Davis, Sean Mahoney, Mishael Powell, Jacob Taylor

Shot put

1. Jackson McDonald, 39-08.50 O’Dea

2. Tajj Dyles, 39-02.50 SR O’Dea

3. Kalib Brice, 38-04.00 O’Dea

4. Kyle Smit, 37-07.00 PR Bainbridge

5. Omari Salisbury, 37-03.50 O’Dea

Discus

1. Joe Tabisola, 123-04 SR Bainbridge

2. Victor Felder, 118-01 SR O’Dea

3. Andrea Palazzo, 109-08 Bainbridge

4. Kyle Smit, 107-06 Bainbridge

5. Jay Lollman, 93-06 Bainbridge

High jump

1. Jaden Flenaugh, 5-08.00 PR Seattle Prep

2. George Irwin, 5-06.00 O’Dea

3. Jack Velling, 5-06.00 PR Seattle Prep

4. Garrett Williams, 5-04.00 Seattle Prep

5. Andrew Frankie Owen, 5-04.00 Bainbridge

Pole vault

1. Dominic Flack, 12-07.00 SR O’Dea

2. Hugh Fordyce, 11-06.00 Bainbridge

3. Sawyer Blair, 11-00.00 PR Bainbridge

4. Jasper Saxton, 11-00.00 O’Dea

5. Isaac Renz, 10-06.00 SR O’Dea

Long jump

1. Dawit Mulat-Davis, 20-01.50 PR O’Dea

2. Sam Lipscomb, 18-09.50 PR O’Dea

3. Ben De la cruz, 18-05.00 SR Seattle Prep

4. Rohan Hendrickson, 18-00.00 PR O’Dea

4. Gabe Laigo, 18-00.00 SR Seattle Prep

6. Connor Merz, 16-06.00 Seattle Prep

Triple jump

1. Cooper Mathers, 40-00.00 SR O’Dea

2. Rohan Hendrickson, 38-03.50 O’Dea

3. Sam Lipscomb, 37-02.00 O’Dea

4. Gabe Laigo, 36-07.50 PR Seattle Prep

5. George Irwin, 36-01.25 PR O’Dea

WOMEN

100-meter

1. Cassie Lemus-Sodji, 12.74 Seattle Prep

2. Allison Neiders, 13.25 Holy Names Academy

3. Maasai Thornton, 13.35 Holy Names Academy

4. Finley McGee, 13.40 PR Seattle Prep

5. Elena Kline, 13.50 Holy Names Academy

200-meter

1. Aisha Watt, 26.47 Seattle Prep

2. Emma Brundige, 26.64 SR Bainbridge

3. Elena Kline, 28.43 PR Holy Names Academy

4. Britanna Brown, 28.79 PR Holy Names Academy

5. Reese Ruegamer, 28.92 PR Holy Names Academy

400-meter

1. Aisha Watt, 1:01.57 SR Seattle Prep

2. Leighton Joy, 1:03.50 SR Seattle Prep

3. Nina Maxin, 1:07.33 PR Holy Names Academy

4. Maya Ghali, 1:09.89 PR Seattle Prep

5. Paige DeOra, 1:10.34 PR Seattle Prep

800-meter

1. Maeve Hoffman, 2:21.89 Holy Names Academy

2. Sarah Mirkin, 2:22.96 Holy Names Academy

3. Emma Velling, 2:23.13 PR Holy Names Academy

4. Lucy Klebeck, 2:24.00 SR Holy Names Academy

5. Christina Crow, 2:24.78 SR Holy Names Academy

1600-meter

1. Maeve Hoffman, 5:12.79 PR Holy Names Academy

2. Sarah Mirkin, 5:14.07 SR Holy Names Academy

3. Emma Velling, 5:20.92 Holy Names Academy

4. Olivia Manning, 5:32.62 SR Seattle Prep

5. Josephine Meier, 6:06.58 SR Bainbridge

3200-meter

1. Emily Colleran, 12:36.24 PR Seattle Prep

2. Beatrice Wingfield, 13:11.22 PR Holy Names Academy

3. Addie Weiss, 13:26.85 SR Seattle Prep

4. Grace Wellman, 14:31.93 SR Seattle Prep

5. Amelia Stonkus, 15:25.42 PR Holy Names Academy

100-meter hurdles

1. Julia Causbie, 16.69 Holy Names Academy

2. Meya Hedrick, 17.91 PR Holy Names Academy

3. Piper Pickar, 18.14 PR Seattle Prep

4. Betania Ephram, 18.20 PR Seattle Prep

5. Sarah Bjornson, 18.70 Seattle Prep

300-meter hurdles

1. Julia Causbie, 45.99 PR Holy Names Academy

2. Grace Kelly, 48.58 PR Holy Names Academy

3. Grace Jordan, 50.44 SR Seattle Prep

4. Sarah Bjornson, 53.38 Seattle Prep

5. Piper Pickar, 54.34 PR Seattle Prep

4×100 relay

1. Holy Names Academy, 53.24

Elena Kline, Britanna Brown, Allison Neiders, Reese Ruegamer

2. Holy Names Academy, 54.91

Elle Edwards, Mariah Evans, Imani Maher, Maasai Thornton

3. Bainbridge, 59.56

Ava Hagen, Zoe Lim, Javiera Garcia, Mia Vilke

4×200 relay

1. Seattle Prep, 1:49.79

Aisha Watt, Finley McGee, Eva Schwartz, Cassie Lemus-Sodji

2. Bainbridge, 1:57.98

Allie Wildsmith, Meghan McPherson, Zoe Lim, Mia Vilke

3. Holy Names Academy, 2:00.54

Julia Cantor, Reese Ruegamer, Rylie Shaeffer, Grace Croft

4. Holy Names Academy, 2:04.33

Kate Coleman, Kaili Duane, Abigail DeLong, Abby Howard

5. Holy Names Academy, 2:07.34

Nina Maxin, Finola McGuire, Allison Nguyen, Jacqueline Pickel

4×400-relay

1. Bainbridge, 4:29.00

Natalie Taylor, Elizabeth Liz Messinger, Eva Entress, Emma Brundige

Shot put

1. Claire Jackson, 33-00.00 PR Bainbridge

2. Bria Stokes, 32-04.50 PR Holy Names Academy

3. Lizzy Hayes, 29-08.00 Holy Names Academy

4. Madeline Swietlik, 27-07.00 PR Bainbridge

5. Charlotte Bourgeois, 27-03.50 PR Bainbridge

Discus

1. Lizzy Hayes, 87-10 Holy Names Academy

2. Bria Stokes, 79-10 Holy Names Academy

3. Maya Murphy, 68-01 Holy Names Academy

4. Katie Bruce, 68-00 Seattle Prep

5. Annette Eidukas, 67-05 Holy Names Academy

High jump

1. Allie Wildsmith, 4-11.00 Bainbridge

2. Allison Burton, 4-08.00 Seattle Prep

2. Isabelle May, 4-08.00 Seattle Prep

4. Katherine Kessler, 4-04.00 Seattle Prep

5. Ava Hagen, 4-02.00 PR Bainbridge

Pole vault

1. Keegan Daniels, 9-00.00 SR Bainbridge

2. Sarah Klute, 8-06.00 PR Holy Names Academy

3. Sophia Soltes, 7-00.00 Bainbridge

4. Katharine Cooper, 6-06.00 PR Bainbridge

5. Bryn Tiernan, 6-00.00 Bainbridge

Long jump

1. Julia Causbie, 16-07.75 Holy Names Academy

2. Maasai Thornton, 16-06.00 Holy Names Academy

3. Imani Maher, 14-07.25 Holy Names Academy

4. Elle Edwards, 14-03.50 PR Holy Names Academy

5. Ana Zbaraschuk, 13-11.00 PR Holy Names Academy

Triple jump

1. Natalie Poppe, 29-05.00 Seattle Prep

2. Ana Zbaraschuk, 29-00.00 PR Holy Names Academy

3. Charlotte Bourgeois, 27-09.25 PR Bainbridge

4. Gabby Stewart, 24-09.75 Seattle Prep

More in Sports

Houseman qualifies for Olympic Trials

Kevin Houseman of the Bainbridge Island Swim Club has qualified for the… Continue reading

Gear Grinders take third in year’s second mountain bike race

The Gear Grinders, Bainbridge Island’s high school and middle school mountain bike… Continue reading

Spartans too tough for Tigers

The Spartans stopped Stadium Saturday in girls varsity water polo. Bainbridge tamed… Continue reading

Spartans stymie Seahawks again in girls water polo

The Bainbridge Spartans pounded the Peninsula Seahawks late last week in girls… Continue reading

BHS football squad moves up to Sound Division

In light of a stellar season last year, the Bainbridge High School… Continue reading

Spartans roll over Wolverines, level Lakeside

Bainbridge to defend crown in state championship game

Spartans down EC in first round

The Bainbridge Spartans rollicking ride through the postseason continued this week as… Continue reading

Spartans enjoy Senior Night win

The Bainbridge Spartans rolled over Roosevelt during a Senior Night matchup in… Continue reading

HS soccer season ends in tie match

A scoreless tie on the road against the Eastside Catholic Crusaders capped… Continue reading

Most Read