Luciano Marano | Bainbridge Island Review - Young sprinters, one bedecked in a butterfly ensemble, race toward the finish line at the fifth Kiwanis All-Comers Track Meet Monday.

Luciano Marano | Bainbridge Island Review - Young sprinters, one bedecked in a butterfly ensemble, race toward the finish line at the fifth Kiwanis All-Comers Track Meet Monday.

Penultimate community track meet sees repeat pack leaders

Fast times were set Monday evening as young runners pushed especially hard for the season championship trophies, to be awarded at next week’s meet (Monday, Aug. 13), the last of the year.

Ben Wodnik, 7, and Howard Howlett, 10, dominated their age groups, each winning five events.

Bobby Dunn, 11, Morgan Robinson, 5, and Austin Fixter, 8, each won four times, with Fixter adding an impressive second place in the 400-meters, less than a second behind speedy Howlett, who is two years older.

Hayden Deits, 6, also won four events, while his little brother Henry, 4, won three.

On the girls side, Chloe Lightle, 12, was again unbeatable, winning five individual events against stiff competition and then leading off for the first-place relay team. Her 15 second finishing time was the fastest 100-meter time of the evening, faster even than Howlett’s 15.3.

Ruby Whitmire, 7, was also always at the front, winning five events, including a swift 1:39 in the 400, while Alexa Douthard, 10, Kaela Cole, 9, Penelope Hunt, 6, and Vivian Gray, 5, each won four times.

At the start of the evening, Steve Goll won the jogger’s mile for the second week in a row, finishing less than two seconds under his predicted time.

Monday is the final meet of the free Kiwanis All-Comers 2018 season.

Would-be runners should arrive at the high school track by 6:15 p.m. to register. A short awards ceremony will follow the jogger’s mile, which starts at 6:30 p.m.

There will be trophies for season champions (based on the first five meets), for first and second runners-up, and for the jogger’s mile, as well as awards for the best runners in each age category.

ALL-COMERS AUG. 6 RESULTS

JOGGER’S MILE

First: Steve Goll -1.6 seconds (8:41/8:39.2)

Second: Ben Wodnik -3.4 seconds ((9:10/9:06.6)

Third: Chad Watson +4.3 seconds (7:18/7:22.3)

BOYS

60-METER DASH

Age 2-3

First: James Wallace 15.2

Second: Oakes Singleton 18.1

Third: Cole Teevan 20.2

Age 4

First: Henry Deits 13.9

Second: (Tie) Nash King & Michael Lopez 14.2

Third: Sebas Pfeiffer 14.6

Age 5

First: Stephen Younker 12.5

Second: (Tie) Leif Whitmire & Myles Foushee 12.8

Age 6

First: Hayden Deits 11. 3

Second: Stephen Younker 12.5

Age 7

First: Ben Wodnik 11. 2

Second: Hudson Griffith 11.4

Third: (Tie) Sam Penn & Charley King 11.5

Age 8

First: Austin Fixter 9.8

Second: Dylan MacCulloch 10.9

Third: Quinn Robinson 11.0

Age 9

First: Morgan Robinson 9.7

Second: Kai Dikman 10.4

Third: Milo Kilby 10.5

Age 10

First: Howard Howlett 9.0

Second: Boston Brooks 9.1

Third: Odin Olson 9.8

Age 11

First: Bobby Dunn 10.1

Second: Otis Bowser 11.0

100-METER DASH

Age 2-3

First: Oakes Singleton 33.6

Second: Jasper Spalding 34.1

Third: Cole Teevan 34.2

Age 4

First: Henry Deits 24.7

Second: Liam Silver 25.1

Third: Michael Lopez 25.2

Age 5

First: Myles Foushee 21: 7

Second:Wyatt Peterson 22.0

Third: Kekoa Yette 23.8

Age 6

First: Hayden Deits 19.4

Second: Stephen Younker 20.3

Third: Elliott Morris 22.1

Age 7

First: Ben Wodnik 18.5

Second: Hudson Griffin 18.6

Third: Charley King 18.6

Age 8

First: Austin Fixter 16.5

Second: Dylan MacCulloch 18.2

Third: Quinn Robinson 18.4

Age 9

First: Morgan Robinson 16.3

Second: Kai Dikman 17.6

Third: Milo Kilby 18.2

Age 10

First: Howard Howlett 15.3

Second: Boston Brooks (9) 15.8

Third: Odin Olson 16.5

Age 11

First: Bobby Dunn 16.7

Second: Otis Bowser 17.1

60-METER HURDLES

Age 2-3

Heat 1

First: Oakes Singleton 26.6

Second: Patrick McIver 35.6

Third: Taylor Deits 40.9

Heat 2

First: Jasper Spalding 22.5

Second: James Wallace 30.3

Third: Nick Handy 39.3

Age 4

Heat 1

First: Nash King 17.5

Second: Sebas Pfeiffer 17.6

Third: Henry Deits 17.7

Heat 2

First: Michael Lopez 18.2

Second: Liam Silver 18.9

Third: Bobby Solokov 22.7

Age 5

First: Myles Foushee 15.5

Second: Wyatt Peterson 15.6

Third: Finn Corelis 16.2

Age 6

First: Hayden Deits 13.9

Second: Stephen Younker 13.7

Third: Elliot Morris 14.3

Age 7

Heat 1

First: Liam Boyce 12.5

Second: Hudson Griffith 13.0

Third: Aidan Johnson 13.7

Heat 2

First: Ben Wodnik 11: 7

Second: Sam Penn 1First: 9

Third: Charley King 12.7

Age 8

First: Austin Fixter 10.5

Second: Dylan MacCulloch 11. 3

Third: Quinn Robinson 11. 5

Age 9

First: Morgan Robinson 10.8

Second: Milo Kilby 10.9

Third: Kai Dikman 1First: 0

Age 10

First: Howard Howlett 9.9

Second: Odin Olson 10.1

Third: Boston Brooks (9) 10.3

Age 11

First: Bobby Dunn 10.2

Second: Otis Bowser 13.9

200-METER DASH

Age 4

First: Henry Deits 53.4

Second: Liam Silver 54.3

Third: Michael Lopez 59.6

Age 5

First: Wyatt Peterson 46.9

Second: Kekoa Yette 50.9

Third: Noah Fixter 58.7

Age 6

First: Hayden Deits 45.0

Second: Elliott Morris 49.3

Third: Stephen Younker 49.4

Age 7

First: Ben Wodnik 40.4

Second: Charley King 41.0

Third: Hudson Griffith 41. 8

Age 8

First: Austin Fixter 35.9

Second: Dylan MacCulloch 41. 9

Third: Ewan Brazle 42.2

Age 9

First: Morgan Robinson 35.3

Second: Boston Brooks 37.2

Third: Milo Kilby 39.5

Age 10

First: Howard Howlett 32.5

Second: Odin Olson 38.1

Third: Kye Fixter 42.1

Age 11

First: Bobby Dunn 33.6

Second: Otis Bowser 39.9

400-METERS

Heat 1

First: Ben Wodnik (7) 1:36.4

Second: Aidan Johnson (7) 1:46.3

Third: Stephen Younker (6) 1:56.7

Heat 2

First: Howard Howlett (10) 1:19.7

Second: Austin Fixter (8) 1:20.4

Third: Odin Olson (10) 1:20.6

GIRLS

60-METERS

Age 2-3

First: Zoe Hammond 18.0

Second: Alice Watson 19.8

Third: Ingrid Larson 20.5

Age 4

First: Sage Dikman 14.9

Second: Greta Gerbeck 16.4

Third: Sally Dunn 16.7

Age 5

First: Vivian Gray 12.8

Second: Nora Corelis 13.7

Third: Evelyn McIver 13.8

Age 6

First: Penelope Hunt 1First: 6

Second: Fiona Livingston 12.4

Third: Taylor LeBer 12.6

Age 7

First: Ruby Whitmire 10.6

Second: Emily Younker 1First: 0

Third: Ava Hammond 1First: 7

Age 8

First: Isabella Saint Clair 10.4

Second: Camden Brown 1First: 0

Third: Tiny Weibel 1First: 5

Age 9

First: Kaila Cole 10.8

Second: (Tie) Chloe Snow & Isla Mooallen 11.4

Third: Gwyn Kawaski 1First: 5

Age 10

First: Alexa Douthart 10.1

Second: (Tie) Amanda Herten, Violet Anderson, Rini Tau 10.9

Age 11

First: Joli Jacobson 10.9

Age 12

First: Chloe Lightle 8.5

Second: Emma Kilby 9.7

Third: Zoe Weibel 9.75

100-METER DASH

Age 2-3

First: Alice Watson 29.9

Second: Ingrid Larson 30.3

Third: Zoe Hammond 3First: 3

Age 4

First: Sage Dikman 25.9

Second: Georgia Saint Clair 26.9

Third: Maple Brazle 27.5

Age 5

First: Vivian Gray 22.0

Second: Evelyn McIver 22.4

Third: Sydney Leech 22.8

Age 6

First: Penelope Hunt 20.6

Second: Fiona Livingston 2First: 4

Third: Tie M. J. Dunn & Reilly Carl 22.6

Age 7

First: Ruby Whitmire 18.3

Second: Tie Ava Hammond & Emily Younker 18.8

Third: Hadley Peterson 2First: 5

Age 8

First: Isabella Saint Clair 18.4

Second: Camden Brown 19.3

Third: Tiny Weibel 19.9

Age 9

First: Kaela Cole 18.4

Second: Isla Mooallem 18.8

Third: (Tie) Chloe Snow & Gwyn Kowaski 19.5

Age 10

First: Alexa Douthart 17.4

Second: Rini Tau 17.7

Third: Tie Violent Anderson & Amanda Herten 18.9

Age 12

First: Chloe Lightle 15.0

Second: Zoe Weibel 16.5

Third: Emma Kilby 16.6

60-METER HURDLES

Age 3

Heat 1

First: Zoe Hammond 24.5

Second: Elena Guillen 25.8

Third: Iris Harrah 28.6

Heat 2

First: Alice Watson 26.1

Second: Ingrid Larson 33.5

Third: C. J. Silva 35.1

Age 4

First: Sage Dikman 16.7

Second: Tabitha Martell 18.7

Third: Maple Brazle 20.9

Age 5

Heat 1

First: Vivian Gray 14.9

Second: Stella Wallace 15.3

Third: Amara Lum 17.5

Heat 2

First: Tie Esther Kuester & Estelle Heatherington 18.0

Second: Evelyn McIver 19.2

Third: Nela Kuiperes 2First: 8

Age 6

First: Penelope Hunt 13.2

Second: Taylor LeBer 13.7

Third: Fiona Livingston 14.1

Age 7

Heat 1

First: (Tie) Ava Hammond & Emily Younker 12.1

Second: Inez Gerbeck 14.1

Third: Josie Otepien 14.3

Age 2

First: Ruby Whitmire 12.1

Second: Hadley Peterson 13.7

Third: Annie Dunn 14.1

Age 8

First: Isabella Saint Clair 1First: 9

Second: Camden Brown 12.4

Third: Tiny Weibel12.6

Age 9

Heat 1

First: Kaela Cole 12.2

Second: Hannah Abrams 13.7

Third: Vivian Flowers 14.2

Heat 2

First: Isla Mooallem 12.4

Second: Bayla Abrams 12.9

Third: Chloe Snow 13.5

Age 10

First: Alexa Douthart 1First: 2

Second: Amanda Herten 1First: 7

Third: Violent Anderson 12.6

Age 12

First: Chloe Lightle 10.0

Second: Zoe Weibel 10.5

Third: Emma Kilby 10.6

200-METER DASH

Age 3

First: Zoe Hammond 1:10.0

Second: C. J. Silver 1:14.8

Third: Dalton Pfeiffer 1:2First: 7

Age 4

First: Greta Gerbeck 58.5

Second: Georgia Saint Clair 1:0First: 6

Third: Maple Brazle 1:04.1

Age 5

First: Vivian Gray 50.2

Second: Evelyn McIver 50.3

Third: Rose Mooallem 1:10.4

Age 6

First: Penelope Hunt 45.3

Second: Fiona Livingston 48.7

Third: Reilly Carl 49.5

Age 7

First: Ruby Whitmire 40.8

Second: Ava Hammond 4First: 0

Third: Emily Younker 44.7

Age 8

First: Kaela Cole 37.5

Second: Isabella Saint Clair 38.0

Third: Isla Mooallem 47.8

Age 10

First: Alexa Douthart 38.7

Second: Carmen MacCulloch 40.8

Third: (Tie) Violent Anderson & Amanda Herten 41.1

Age 12

First: Chloe Lightle 33.7

Second: Zoe Weibel 36.5

Third: Isabell Gacioch 38.0

400-METERS

Heat 1

First: Ruby Whitmire (7) 1:39.3

Second: Ava Hammond (7) 1:43.4

Third: Penelope Hunt (6) 1:46.9

Heat 2

First: Chloe Lightle (12) 1:23.7

Second: Alexa Douthard (10) 1:30.0

Third: Emma Killby (12) 1:33.9

4×100-METER RELAY

Heat 1 (older kids)

First: Chloe Lightle, Milo Kilby, Jasmine Fischbach, Emma Kilby 1:08.6

Second: Odin Olson, Morgan Robinson, Quinn Robinson, Boston Brooks 1:10.6

Third: Alexa Douthart, Violent Anderson, Tobias Kessler, Kai Dikman 1:14.6

Heat 2 (younger kids)

First: Hayden Deits, Ben Wodnik, Ewan Brazle, Stephen Younker 1:30.3

Second: Greta Gorbeck, Kadon Scafford, Kailani Yette, Inez Gerbeck 1:53.8

Third: Evelyn McIver, Maple Brazle, Sage Dikman, Harrison Howlett 1:56.6

More in Sports

2018 Bainbridge boys water polo schedule

The Spartan boys varsity water polo team will next face Curtis at… Continue reading

Spartans edge Olympic for win

The Spartans snapped back from a season-opening loss in girls varsity volleyball… Continue reading

Spartan boys suffer Lakeside loss in golf

The Bainbridge High School boys varsity golf team suffered their second straight… Continue reading

Bainbridge boys bested in golf debut

The Bainbridge High varsity boys golf team was defeated 112-104 by Bishop… Continue reading

Tough tourney for Spartan volleyball

The Spartans girls varsity volleyball team rallied after three early losses in… Continue reading

BHS boys sneak to 11-10 win in water polo debut

The Bainbridge High School boys varsity water polo team managed an 11-10… Continue reading

Girls golf team snags second straight win

Scoring the start of a budding streak, the Bainbridge High varsity girls… Continue reading

Boys host Lakeside in year’s first home golf match | Photo gallery

The Bainbridge High School boys varsity golf team suffered their second straight… Continue reading

Most Read