Sports

Track and field | Both Bainbridge squads win home meet

For the first time this season, the Spartan boys and girls track and field teams won their respective meets over West Seattle and Chief Sealth April 15.

The boys team took first with 65 points to West Seattle's 47 and Chief Sealth's 22. The girls team won with 62 points. West Seattle took second with 31 points and Cheif Sealth scored 25.

Boys results

100m: Bryce DeVeaux 12.41 (3rd); Garrett Tillotson 12.53 (4th); Drew Wickens 12.58 (5th)

200m: Tillotson 24.88 (3rd); Wickens 12.58 (5th)

400m: Josh Peters 56.26 (1st); Paul Briant 1:00.08 (4th); Jack Bonnington 1:00.53 (5th)

800m: Sean LaBelle 2:08.95 (1st)

1600m: Tyler Cox 5:00.13 (1st); John Murphy 5:02.14 (2nd); Jacob Alexander 5:09.05 (3rd); Tomas Delgado 5:20.07 (4th)

3200m: Chris Wilkerson 11:43.74 (1st)

300m hurdles: Greg Johansson 51.80 (2nd); Cody Jenkins 52.95 (3rd)

4x100 relay: Murphy, LaBelle, Jack Bonnington, Jannik Lutz 3:52.12 (1st)

Shot put: Cameron Brink 36-01.50 (4th); Logan Deiterich 34-06.50 (5th)

Discus: Brink 124-05 (1st); Will Rynearson 103-05 (3rd)' Will Drewry 99-04 (4th)

High jump: Drew Wickens 5-07 (1st); Brad Wilmot 5-04 (2nd); Corey Touchette 5-02 (3rd); Mark Smith 5-02 (4th)

Pole vault: Joseph Misenti 7-06 (1st)

Triple jump: Wilmot 38-03 (3rd)

Girls results

100m: Joli Holmes 14.32 (3rd); Carolyn Milander 14.32 (4th); Monica Jones 14.60 (5th)

200m: Courtney Odell 27.68 (1st); Isabel Ferguson 28.89 (2nd); Rebecca Gordan 30.01 (3rd); Holmes 30.37 (4th); Jones 30.97 (5th)

400m: Annie Taylor 1:02.40 (1st); Sylvia Stellmacher 1:03.44 (2nd); Maddie Ginder 1:12.56 (5th)

800m: Pearl Terry 2:27.47 (1st); Catherine Jaffe 2:57.06 (3rd)

1600m: Emily Barecca 5:36.72 (1st); Anna Misenti 6:07.06 (2nd)

100m hurdles: Tatiana Sils 21.70 (1st)

300m hurdles: Sils 57.77 (2nd)

4x100 relay: Milander, Haley Brandt-Erichsen, Jones, Holmes 55.65 (1st)

4x200 relay: Holmes, Jones, Brandt-Erichsen, Milander 1:57.64 (1st)

Shot put: Aviva Gaphini 21-07 (4th); Keezia Thomas O'Hearn 19-03 (5th)

Discus: Thomas-O'Hearn 50-09 (4th)

High jump: Ferguson 4-10 (1st)

Pole Vault: Audrey Allbritton 9-06 (1st)

Long jump: Brandt-Erichsen 13-11 (3rd)

Triple Jump: Brandt-Erichsen 28-09 (2rd)

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the Dec 19
Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates