Home

Bainbridge Island Review

Back

Gaulden wins five at Monday’s meet

August 11, 2014 · 11:41 AM
Comments

Kymeal Gaulden won a handful of events at Monday’s Kiwanis All-Comer’s Track Meet. Literally.

Gaulden claimed victories in five events during the weekly meet at the Bainbridge High School track. Shep Horwitz, Howard Howlett, Everett Moore, Nate Page, and Kaia RG each won four events while Charlie Hill, Leo Lagerloef, Chloe Lightle, Tori Taum, and Ruby Whatezne were all triple winners this week.

The series continues weekly through Monday, Aug. 25.

Kiwanis All-Comers Track Results, Aug. 4

50 METERS

Girls 3 & under: Isabella Stelarne 12.96, Arabella tied with Ruby Whatezne 13.28, Emma F. 13.90;

Girls 4: Kaia RG10.81, Anoare tied with Addy 11.12, Landon Brown 11.93;

Girls 5: (names not recorded for 1 and 2), Abigail 12.58;

Girls 6: Maren 9.01, Kaitlyn 10.10;

Girls 7: Iris tied with Anna 9.33, Carlyn 9.81;

Girls 8: Chloe 9.01, Isabelle 9.00, Jasmine 9.83;

Girls 9: Emily tied with Piper Morgan 9.26;

Girls 10: Kymeal Gaulden 8.06, Dove 9.10;

Girls 11: Sarah 8.36, Lily 8.48, Amanda 8.70;

Girls 12 & 13:  Sophie 8.53, Moorea 8.64, Amelan 8.69;

Women’s Open: Tori 7.40, Gabi 7.90, Erica 8.70;

Boys 3 & under: Leo 15.94, Anders 15.98, Noah Cyger 16.18;

Boys 4: Nate Page 12.06, Lincoln Moe 13.20, Kellen Ralmbark 13.65;

Boys 5: Shep Horwitz 10.88, Colin Fertbee 10.95, Sam Wachter 12.60;

Boys 6: Howard 9.68, Magnus 10.38, Adrian Meidell 12.14;

Boys 7: Charlie Hill 8.43, James 8.90, Luca 8.94;

Boys 8: Payton McPhale 9.22, Nathan 9.3, Milo and Graham 9.33;

Boys 9: Landon White 8.22, Fox 11.65;

Boys 10: Brayden 8.72, Joey 9.5, Tyler 9.8;

Boys 11: Everett 8.69, Kaden 8.9;

Men’s Open: Evan Saint Clair 6.91, Landon White 8.37, Gary Wright 11.67.

100 Meters

Girls 3 & under: Ruby Whatezne 23.53, Arabella Ollivier 24.36, Emma Ferebee 24.93;

Girls 4: Kaia R-G 20.38, Camden Brown 22.57, Zoey Zisch 23.39;

Girls 5: Addy Wilson 23.00, Anora Morro 24.80, Jayn Reardon 25.94;

Girls 6: (names not recorded for 1 and 2), Kaitlyn Davis (no time);

Girls 7: Iris Parsons 19.13,  Anna Wachter 19.62, Carlyn Moore 19.80;

Girls 8:  Chloe Lightle 17.94, Isabelle McLean 19.50, Jasmine Fischbach 19.75;

Girls 9: Piper Morgan 18.41, Jill Schondard 19.89;

Girls 10: Kymeal Gaulden 16.62, Dove de Tapia 19.18;

Girls 11 & 12: Sarah Salot tied with Lily Damm 16.16, Maureen Eldon-Everts;

Co-ed 11 to 13: Sophie  Hudak 16.82, Amelia Aitchinson 17.59;

Girls 14-15: Tori Tatum 14.09, Gabi Frank 15.72;

Boys 3 & under: Leo Lagerloef 27.59, Anders Robba-Goldberg 29.1, Noah Cyger 29.04;

Boys 4: Nate Page 21.66, Calvin Roberson 23.56, Kellen Ralmbach 28.7;

Boys 5: Shep Horwitz 21.65, Callan Ferebee 23.47, Zach Ausmeier 24.21;

Boys 6: Howard 19.78, Magnus Hague 20.84, Tomas McIntosh;

Boys 7: Charlie Hill, James Burch 16.18, Monte Horwitz 18.41;

Boys 8: Liam O’Brien 17.08, Nathan Atherton Schacht 17.78, Payton McPhale 17.78;

Boys 9: Landon White and Jayden Wood-Johnston 12.22;

Boys 10: Brayden White 17.36, Joey Olmstead 17.71, Tyler Hathaway 14.11;

Boys 11: Everett Moore 17.83;

Men’s Open: Evan Saint Clair 14.31, Jason Ollivier 14.32, Michael Sydor 14.83.

60-METER HURDLES

Girls 3 & under, Heat 1: Ruby 18.62, Arabella Ollivier 19.89, Camille Schnee 30.90;

Girls 3 & under, Heat 2: Summer Zisch 30.31, Zoelle Despain 30.60, Willa Bang-Knudsen 40.15;

Girls 4: Kaia R-G 15.19, Zoey Zisch 16.53, Camden Brown 17.29;

Girls 5: Amera Morrow 15.69, Addy Wilson  15.71, Abigail Schnee 17.13;

Girls 6: Kaitlyn Davis 14.03, Moarin O’bien 14.87;

Girls 7: Annna Wachter 11.35, Iris Parsons 11.41, Carlyn Moore 12.81;

Girls 8: Isabelle McLean 11.65, Chloe Lightle 12.02, Cammy Bartholf 13.60;

Girls 9: Abby Damm 11.43, Piper Morgan 12.61, Emily Fox tied with Jill Schonhard 12.62;

Girls 10: Kymeal Gaulden 11.26, Dove de Tapia 12.57;

Girls 11 & 12: Lily Damm 10.76, Sarah Salot 11.26, Claire Walters 11.3;

Women’s Open: Sophia Hudak 11.34, Amelia Aitchnson 11.40, Jordan Levine 15.78;

Boys 3 & under: Leo Lagerloef 27.43, Owen Ausmeier 33.03, Asher DeJong 43.00;

Boys 4: Nate Page 17.32, Calvin Roberson 17.60, Lincoln Moe 17.90;

Boys 5: Shep Horwitz 14.26,  Callan Ferebee 15.15, Sam Wachter 16.2;

Boys 6: Howard Howlett 13.75, Adrian Meidell 14.97;

Boys 7: Charlie Hill 11.37, James Burch 12.16, Monte Howlitz 12.35;

Boys 8: Owen Ralmbach 11.88, Avlo Lisieksi 12.00, Milo McIntosh 12.4;

Boys 9: Jayden Wood-Johnson 10.50, Simon Suhrstedt 11.37, Landon White 11.40;

Boys 10: Joey Olmstead 10.85, Brayden White 10.9, Tyler Hathaway 11.51.

200 METERS

Girls 4 & under: Kaia R-G 50.30, Camden Brown 56.14, Jaliyah Gaulden 57.0;

Girls 5 & 6: Kaitlyn Davis 45.43, Mairin O’brien 47.20, Addy Wilson 50.04;

Girls 7 & 8: Chloe Lightle 39.87, Anna Wachter 40,07, Carylyn Moore 41.03;

Girls 9 & 10: Kymeal Gaulden 35.59, Abby Dumm 38,71, Dove de Tapia 39.56;

Women’s Open: Tori Tatum 29.81, Morgan Zisch 32.72, Erica St. Claire 34.40;

Boys 4 & under: Nate Page 54.90, Calvin Robinson 54.47, Lincoln Moe 1:03, Gage Graham 57.18;

Boys 5 & 6: Howard Howlett  tied with Shep Horwitz 45.70, Tomas McIntosh 48.14;

Boys 7 & 8: Liam O’Brien 36.97, Nathan Atherton-Schacht 39.57, Milo McIntosh 40.25;

Boys 9-11: Everett Moore 35.06, Jayden Wood-Johnson 35.68.

400 METERS

Girls 10 & under: Kymeal Gaulden 1:29.50, Abby Damm 1:45.00, Emily Fox 1:47.30;

Girls 11 & over: Amanda Fox 1:33.00, Sophie Hudak 1:33.26, Amelan Aitchinson 1:35.47;

Boys 10 & under: Joey Olmstead 1:27.00;

Males 11 and over: Everett Moore 1:24.22, Gary Wright 2:01.66.

4X100 RELAY

Kymeal Gaulden, Dove de Tapa, Candace Morgan, Morgan Zisch 1:10.00; Samantha Batson, Amanda Fox, Lily Damm, Sarah Salot 1:12.40; Joey Olmstead, Simon Suhrstedt, Finn Archbald, Taylor Wood-Johnson 1:13.50.

JOGGER’S MILE

Mark Ulloa ran exact predicted time, Sophie Hudak +3, Isaac Morosoff tied with Amelia Aitchinson -4.

Commenting Rules

© Sound Publishing, Inc.
All rights reserved.
Our Titles | Work With Us