Home

Bainbridge Island Review

Back

Four runners come up big at Monday’s meet

August 3, 2014 · 10:20 AM
Comments

MEMORIAL STADIUM - Rowan Schick, AJ Stevens, Madison Stevens, Hannah Gray and Camden Brown each claimed a win in four separate events at Monday’s Kiwanis All-Comers Track Meet at Bainbridge High School.

The meet also saw a plethora of three-time winners, including Gabi Frank, Addy Wilson, Anna Wachter, Sarah Salot, Elizabeth Patterson, Charlie Dilorio Triesch, Adrian King, Rebecca Sharer and Evan Saint Clair.

Monday’s event also marked a historic first for the much-loved community track meet, as all lanes for the Men’s Open 100-meter event were filled for the first time ever.

The series continues through Monday, Aug. 25.

For complete results from other past meets, visit www.jimwhiting.com.

ALL-COMERS JULY 28 RESULTS

50 METERS

Girls 3 & under: Arabella Ollivier 13.6, Emma Ferebee 14.6, Camila Garcia 17.42;

Girls 4: Camden Brown 12.22, Abigail Schnee 13.4, Isabella Saint Clair 11.97;

Girls 5: Addy Wilson 11.74, Gwen Weighall 12.3, Blakelynne Townsend 12.96;

Girls 6: Madison Stevens 9.67, Elsa Wetzler 10.93;

Girls 7: Anna Wachter 9.48, Iris Parsons 9.61, Tanna Eldon-Everts 10.18;

Girls 8: Isabelle McLean tied with Elizabeth Patterson 9.63, Jessie Ryanczak 9.86;

Girls 9 & 10: Hannah Gray 8.86, Emily Fox 9.31, Abi Curtis 9.462;

Girls 11-13: Sarah Salot 8.63, Lucinda King 8.92, Amanda Fox 9.08;

Boys 3 & under: Brady Treyve 13.94, Noah Lyger 15.4, Trevor Stewart 17.33;

Boys 4: Michael Sanders 11.60, Dylan Von Feldt 12.83;

Boys 5: Callan Ferebee tied with Jacob Stiepleman 10.63, Zach Ausmeier 12.53;

Boys 6: Shep Horwitz 11.03, Eli Klasky 11.59, Colton Treyve 12.20;

Boys 7: Ian Sanders 9.32, Sampson Murchie 9.35, Monte Horwitz 9.40;

Boys 8: Rowan Schick 8.60, Graham Goll 8.82, Natan Atherton Schant 11.01;

Boys 9: AJ Stevens 8.57, Landon White 8.69, Jayden Scott 8.76;

Boys 10: Charlie DiIorio Triesch 7.78, Brayden White 8.32, Calder Bischoff 9.04;

Boys 11: Adrian King 7.88, Isaac Sriepleman 8.72, Kaden Amaden 9.74;

Open: Evan Saint Clair 7.06, AJ Stevens 8.20

100 METERS

Girls 3 & under: Arabella Ollivier 31.29, Kailani Yette 37.36, Nora Drugge 41.12;

Girls 4: Camden Brown 25.74, Abigail Schnee 27.53, Abby Rose 30.89;

Girls 5: Addy Wilson 25.07, Gwen Weighall 25.59, Blakelynne Townsend 27.42.

Girls 6: Madison Stevens 21.95, Elsa Wetzler 23.93;

Girls 7: Anna Wachter tied with Iris Parsons 19.16, Willa Sydor 21.52;

Girls 8:  Elizabeth Patterson 18.58, Isabelle McLean 19.08, Jessie Ryanczak 19.81;

Girls 9 & 10: Hannah Gray 18.59, Claire Oliver 18.44, Emily Fox 18.63;

Girls 11: Sarah Salot 18.00, Amanda Fox 18.16;, Jacqueline Hall 18.19;

Girls 13 & 15: Gabi Frank 14.88, Michaela Leung 14.9, Lucinda King 17.29;

Open: Rebecca Sharer, Erica Saint Clair 16.65, Claire Oliver 17.8;

Boys 3 & under: Brady Treyve 30.31, Noah Cyger 30.2, Owie Ausmeier 33.69;

Boys 4: Gage Graham, Michael Sanders 25.06, Dylan Von Feldt 26.40;

Boys 5: Shep Horwitz tied with Callan Ferebee 21.30;

Boys 6: Henry Rose 19.10, Howard Howlett 19.69, Sam Patterson 20.53;

Boys 7: Duncan Bos 18.7, Sampson Murchie 18.75, Ian Sanders 19.08;

Boys 8: Rowan Schick 15.40, Natan Atherton Schacht 18.34, Graham Goll 19.13;

Boys 9: AJ Stevens 16.53, Jayden Scott 16.88, Landon White 17.19;

Boys 10: Charlie DiIorio Triesch, Isaac Stiepleman, Kaden Amaden;

Open: Evan Saint Clair 12.70, Kyle Meidell 13.54, Jason Ollivier 14.10.

60-METER HURDLES

Girls 3 & under: Willa Wade-Bang-Knudsen 32.795, Kailani Yette 36.44;

Girls 4: Camden Brown 16.75, Abigail Schnee 17.81, Abby Rose 18.41;

Girls 5: Addy Wilson 17.51, Jorie Coleman 17.62, Gwen Weighall 17.77;

Girls 6: Madison Stevens 14.1, Elsa Wetzler 16.28, Kimberly Von Fledt 21.03;

Girls 7: Annna Wachter 13.74, Iris Parsons 12.6, Annika Johnson 13.59;

Girls 8: Isabelle McLean 11.71, Elizabeth Patterson 12.34;

Girls 9 & 10: Hannah Gray 12.17, Claire Oliver 11.5, Emily Fox 11.85;

Girls 11: Sarah Salot 111.56, Jacqueline Hall 11.2, Amanda Fox 11.5;

Girls 13 & 14: Anna Banyas 9.70, Michaela Leung 9.75, Lucinda King 11.26;

Boys 3 & under: Brady Treyve 23.40, Liam Ruddick 23.53, Owie Ausmeiar 23.59;

Boys 4 (Heat 1): Dylan Van Feldt 15.70, Ethan Meidell 18.44, Gage Graham 25.7; Boys 4 (Heat 2): Dylan MacCulloch tied with Michael Sanders 15.85, Sterling Amaden 24.67;

Boys 5: Jacob Stiepleman 14.41, Shep Horwitz 14.88, Sam Wachter 15.85;

Boys 6: Henry Rose 12.12, Howard Howlett tied with Tomas Mclatosh 13.27;

Boys 7: Charlie Hill 11.12, Ian Sanders 12.07, Duncan Bos 12.08;

Boys 8: Rowan Schick 10.80, Natan Atherton Schacht 12.22, Graham Goll 12.63;

Boys 9: AJ Stevens 10.19, Landon White 10.19, Ezra Stiepleman 10.20;

Boys 10: Charlie DiIorio Triesch 11.1, Brayden White 11.56,  Calder Bischoff 11.59 ;

Boys 11: Adrian King 9.87, Isaac Stiepleman 10.28, Kaden Amaden 13.61;

Coed Open: Rebecca Sharar, Claire Oliver 11.95, Henry Oliver 12.59.

200 METERS

Girls 4 & under: Camden Brown 58.80, Abigail Schnee 1:04.37, Isabella Saint Clair 1:06.31,

Girls 5 & 6: Madison Stevens 43.24, Elsa Wetzler 58.21;

Girls 7 & 8: Elizabeth Patterson 38.0, Isabelle McLean 39.96, Anna Wachter tied with Iris Parsons 40.28;

Girls 9 & 10: Hannah Gray 39.1, Claire Oliver 42.53, Emily Fox 43.17;

Girls 11-15: Gabi Frank 32.9, Sarah Salot 36.69, Jacqueline  Hall 37.7;

Open: Rebecca Sharar 33.7, Claire Oliver 43.66, Henry Oliver 45.12;

Boys 4 & under: Calvin Robinson 54.13, Michael Sanders 56.34, Gage Graham 57.18;

Boys 5 & 6: Henry Rose 42.43, Sam Patterson 45.31, Howard Howlett 46.73;

Boys 7 & 8: Rowan Schick 35.48, Ian Sanders 38.74, Milo McIntosh tied with Monte Horwitz 40.7;

Boys 7: James Bruyere 35.24, Charlie Hill, Rowan Schick 36.05;

Boys 9: AJ Stevens 34.76, Simon Suhrstedt 36.31, Jayden Scott 36.39;

Boys 10 & 11: Adrian King 33.44, Isaac Stiepleman 37.16, Charlie DiIorio Triesch 36.96;

Open: Evan Saint Clair 26.47, Lief Horwitz 27.65, Dan King 30.74.

400 METERS

Womens Open: Gabi Frank tied with Michaela Leung 1:02.1, Lucinda King tied with Hannah Gray 1:24.8;

Mens Open: Robert Lafferty 1:02.61, Bryce DeVeaux 1:13.74, Luke Frank 2:00.81.

800 METERS

Open: Rebecca Sharar 2:57.00, Madi Bolejack 3:00.00, Simon Suhrstedt 3:20.00, Lucinda King 3:36.67.

4X100 RELAY

First Heat: Isaac Stiepleman, Charlie DiIorio Triesch, Adrian King, Donyea 1:12.00; AJ Stevens, Finn, Rowan Schick, Jadon 1:12.01; Isabelle McLean, Elizabeth Patterson, Sophia, Jessie Ryanczak 1:21.40.

Second Heat: Robert Lafferty, Morgan Blevins, Audrey Weaver, Jackie McVay 59.00; Rebecca Sharar, Henry Oliver, Claire Oliver, Sam Sharar 1:10.92; Sarah Salot, Jacqueline Hall, Lucinda King, Amanda Fox 1:11.06.

JOGGER’S MILE

Steve Goll -2, Madi Bolejack +5, Jason Olliver -6.

 

 


Commenting Rules

© Sound Publishing, Inc.
All rights reserved.
Our Titles | Work With Us