Home

Bainbridge Island Review

Back

First place times four for runner at All-Comers Meet

July 27, 2014 · 10:43 AM
Comments

MEMORIAL STADIUM - The fleet feet of Hannah Gray carried her to first place in four events at this week’s Kiwanis All-Comers Track Meet at Bainbridge High’s Memorial Stadium.

There were a bonanza of other multiple-race winners, as well.

Addy Wilson, Madison Stevens, Victoria Gray, Brady Trevye, William Pancholi, Nate Bernstein, Henry Rose, James Bruyere and Hayden Dernback were all triple winners at Monday’s come one, come all races.

Arabella Ollivier, Camden Brown, Abigail Schnee, Sophia Weindl and Anna Wachter also won two races each during the competitions on the BHS track.

The series continues on Mondays through Aug. 25.

Kiwanis All-Comers Track Meet Results

50 METERS

Girls 3 & under: Emma Ferebee 14.04, Arabella Ollivier 14.02, Camila Garcia 17.18;

Girls 4: Abigail Schnee, Camden Brown 12.06, Catrina Godfrey 12.40;

Girls 5: Addy Wilson 12.51, Anora Morrow 12.20, Barrett Bass 11.84;

Girls 6: Madison Stevens 9.87, Stella Crollard 11.17, Elsa Wetzler 10.93;

Girls 7: Sophia Weindl 9.53, Anna Wachter 9.70, Kate Breen 10.05;

Girls 8: Isabelle McLean 9.40, Sophia DiIorio Triesch 9.49, Cammy Bartholf 10.00;

Girls 9: Mia Hale 8.75, Mallory Nelson 8.58, Ellie Murray 8.88;

Girls 10: Hannah Gray 8.15, Adelyn Ledbetter 8.94;

Girls 11: Amanda Fox 12.30, Audrey Nelson 8.96, Madeline Nelson 13.50;

Girls 12-14: Victoria Gray 7.04, Carson White 9.31, Grace Breen 9.56;

Boys 3 & under: Brady Treyve 15.05, Porter Crandall 17.30, Owen Haizlip 15.14;

Boys 4: William Pancholi 11.96, Michael Sanders 15.20, Dakota Radford 16.30;

Boys 5: Cole Haizlip 12.28, Nate Bernstein 13.27, Shep Horwitz 14.00;

Boys 6: Howard Howlett 9.81, Dana Goodwin 9.87, Henry Rose 10.30;

Boys 7: Charlie Hill 9.55, Jack Thompson 10.10, Monte Horwitz 11.90;

Boys 8: James Bruyere 8.41, Rowan Schick 8.63, Owen Bernstein 10.00;

Boys 9: AJ Stevens 8:09, Landon White 9.96, Carson Powell 12.00;

Boys 10: Calvin Moe 8.02, Charlie DiIorio Triesch 8.60, Brayden White 9.24.

100 METERS

Girls 3 & under: Arabella Ollivier 28.30, Emma Ferebee 30.96, Camila Garcia 38.60;

Girls 4: Camden Brown 24.72, Abigail Schnee 24.71, Catrina Godfrey 25.25;

Girls 5: Addy Wilson 22.64, Anora Morrrow 23.43, Jorie Coleman 24.59;

Girls 6: Madison Stevens 19.89, Stella Crollard 21.64, Elsa Wetzler 22.47;

Girls 7: Iris Parsons 16.30, Anna Wachter 18.21, Sophia Weindl 19.12;

Girls 8: Isabelle McLean 18.73, Cammy Bartholf 19.13, Jasmine Fischbach 20.50,

Girls 9: Mia Hale 16.80, Mallory Nelson 16.81, Dove de Topia 17.62;

Girls 10: Hannah Gray 17.50, Adelyn Ledbetter 18.04, Siena Levan 18.28;

Girls 11: Audrey Nelson 16.48, Sarah Salot 15.79, Amanda Fox tied with Madeline Nelson 17.44;

Girls 12: Victoria Gray 14.23, Josie Hill 18.80;

Boys 3 & under: Brady Treyve 28.03, Owen Haizlip 34.65, William Pitts 36.81;

Boys 4: William Pancholi 23.75, Michael Sanders 25.45, Aiden Hauge tied with Dakota Radford 27.78;

Boys 5: Nate Bernstein 21.11, Cole Haizlip 21.22, Shep Horwitz 22.21;

Boys 6: Henry Rose 19.10, Dana Goodwin 19.40, Howard Howelett 19.49;

Boys 7: Charlie Hill 17.05, Jack Thompson 17.81, Monte Horwitz 18.97;

Boys 8: James Bruyere 16.40, Rowan Schwick 16.95, Owen Bernstein 18.44;

Boys 9: AJ Stevens 16.46, Landon White 16.97, Carson Powell 18.00;

Boys 10: Calvin Moe 15.14, Charlie DiIorio Triesch 16.93, Brayden White 17.66,

Boys 11: Hayden Dernback 14.53, Bruce Giuntoli 16.13, Bobby Dunn 22.47.

60-METER HURDLES

Girls 3 & under: Arabella Ollivier 21.90, Camila Garcia 33.08, Fiona Livingston 48.96;

Girls 4: Abigail Schnee 16.23, Abigail Rose 18.22, Camden Brown 18.23;

Girls 5: Anora Morrow 13.80, Jorie Coleman 15.97, Gwen Weighall 17.18;

Girls 6: Madison Stevens 13.55, Margaret Coulter 16.37, Ellie Martina 18.60;

Girls 7: Sophia Weindl 12.63, Iris Parsons 13.03, Annika Johnson 14.09; Second Heat: Anna Wachter 11.97, Arden Delanoy 12.94, Ella Hatletveit 13.90;

Girls 8: Isabelle McLean 11.78, Sophia DiIorio Triesch 13.58, Cammy Bartholf 12.43;

Girls 9: Mia Hale 10.87, Ellie Murray 11.42, Mallory Nelson 11.28;

Girls 10: Hannah Gray 11.42, Zoe Giuntoli 12.07, Siena Levan 12.13;

Girls 11: Sarah Salot 11.08, Amanda Fox 11.53, Madeline Nelson 12.20;

Girls 12-14: Josie Hill 12.30, Grace Breen 12.32;

Boys 3 & under: Brady Treyve 23.33, Owen Haizlip 30.65, Simon Okunami 32.40;

Boys 4: Michael Sanders 17.12, Lincoln Moe 20.01, Jackson Murray 31.62;

Boys 5: Nate Bernstein 13.22, Callan Ferebee 15.30, Cole Haizlip 14.87;

Boys 6: Henry Ross 12.22, Dana Goodwin 13.29, Magnus Hauge 13.50; Boys 7: Jack Thompson 11.38, Charlie Hill 11.20, Ian Sanders tied with Logan Ferebee 12.44;

Boys 8: James Bruyere 10.37, Rowan Schick 11.29, Owen Bernstein 12.50;

Boys 9: AJ Stevens 10.83, Landon White 11.28, Finn Archbold 14.30;

Boys 10: Calvin Moe 9.72, Charlie DiIorio Triesch 11.40, Calder Bischoff 11.47; Boys 11: Hayden Dernback 10.59.

200 METERS

Girls 4 & under: Camden Brown 55.55, Catrina Godfrey 55.73, Abigail Schnee 57.13;

Girls 5: Addy Wilson 51.43, Barrett Bass 53.87, Silvia Okunami 58.44;

Girls 6: Stella Crollard 50.70, Margaret Coulter 53.61, Elsa Weltzer 56.53;

Girls 7: Anna Wachter 40.63, Sophia Weindl 43.47, Kate Breen 43.41;

Girls 8: Isabelle McLean 42.42, Jessie Ryanczak 43.68;

Girls 9: Mia Hale 36.95, Mallory Nelson 39.06, Dove de Tapia 40.50;

Girls 10: Hannah Gray 37.87, Siena Levan 40.67, McKennah Thompson 42.0;

Girls 11-12: Victoria Gray 34.27, Sarah Salot 39.22, Madeline Nelson 46.6;

Boys 4 & under: William Pancholi 56.41, Calvin Roberson 1:04.84, Charlie Rose 1:11.37;

Boys 5: Nate Bernstein 45.30, Colton Thompson 47.04, Garner Bischoff 56.32;

Boys 6: Henry Ross 41.50, Magnus Hauge 51.53, Howard Howlett 44.25;

Boys 7: Charlie Hill 38.07, Jack Thompson 38.58, Monte Horwitz 42.54;

Boys 8: Rowan Schick 36.74, Owen Bernstein 40.10, Natan Atherton-Schachd 40.72;

Boys 9: AJ Stevens 32.39, Landon White 35.96, Carson Powell 38.03;

Boys 10: Calvin Moe 34.07, Brayden White 38.06, Keaton Dernbach 38.66;

Boys 11: Hayden Dernbach 33.59, Bruce Giuntoli 34.10.

400 METERS

Girls 7 & under: Anna Wachter 1:44.05, Sophia Weindl 1:47.17, Ella Hatletveit tied with Sara Kreigh 1:50.12;

Girls 8 & over: Hannah Gray 1:24.93, Amanda Fox 1:29.88, Maia Greiwe 1:34.68;

Boys 7 & under: Charlie Hill 1:34.99, Monte Horwitz 1:38.94, Dana Goodwin 1:47.32;

Boys 8 & over: Calvin Moe 1:24.62, Joey Olmstead 1:24.69, Rowan Schick 1:26.44.

4X100 RELAYS

First Heat: AJ Stevens, Finn Archbold, Joey Olmstead, Rowan Schick 1:13.59, Isabelle McLean, Cammy Bartholf, Jessie Ryanczak, Sophia DiIorio Triesch, Madison Stevens, Willa Sydor, Sophia Weindl, Ella Hatletveit 1:25.12

Second Heat: Victoria Gray, Sarah, Darren, Hannah Gray 1:07.60, Landon White, Brayden White, Charlie Hill, Calvin Moe 1:14.34, Lucinda, Amanda Fox, Emily, Maia Greiwe 1:15.60.

 


Commenting Rules

© Sound Publishing, Inc.
All rights reserved.
Our Titles | Work With Us