Sports

Spartans topple Sealth, West Seattle in first Metro track meet win

The Spartans’ girls 4x100-meter relay team ­— Lindsay Wienkers, Bailey List, Danielle Bogardus and Aerin Amore — placed first last week. - Luciano Marano | Bainbridge Island Review
The Spartans’ girls 4x100-meter relay team ­— Lindsay Wienkers, Bailey List, Danielle Bogardus and Aerin Amore — placed first last week.
— image credit: Luciano Marano | Bainbridge Island Review

The Spartans slipped past Sealth and West Seattle in Metro League track late last week at Bainbridge High in the first meet of the season.

Bainbridge took first in girls track, with 65.50 points. Chief Sealth followed in second (35.50) and West Seattle was third, (33).

The Spartan boys also claimed first, with 64 points. Chief Sealth was second (57) and West Seattle, third (13).

The Bainbridge girls were unstoppable in the mid-distance events.

The Spartans swept the top five spots in the 400-meter dash, with Mikelle Ackerley claiming first in 1:02.10.

Fellow Spartan Alison Wise was second in 1:02.60, and Natalie Ackerley followed by a whisper at 1:02.90 for third place.

Wise also won the 800-Meter run with a first-place time of 2:39.40.

Mikelle Ackerley was second in 2:41.70.

Bainbridge also went one, two, three in the 1600-meter run.

Allison Murphy was first in 5:38.80.

Naomi Von Ruden came in second for Bainbridge at 5:41.70, and Kellie Miller was third, with a time of 5:46.30.

The Spartans were also competitive in the hurdles — Amanda Siefert placed first in the 300-meter hurdles (53.10 seconds) — and Bainbridge absolutely owned the relay races.

The Bainbridge A Relay team of Lindsay Wienkers, Bailey List, Danielle Bogardus and Aerin Amore placed first in the 4x100, and the same Spartan foursome won the 4x200.

The relay team of Amore, Wienkers,Mikelle Ackerley and Bogardus also placed first in the 4x400.

In boys track and field events, the Spartans pounded out first-place victories in the 400-meter dash, 3200-meter run, 110-meter and 300-meter hurdles, high jump, pole vault and discus.

David Kimmerlein was first for the Spartans in the 400-meter dash with a time of 55.70.

Sean Simonsen placed first for Bainbridge in the 3200-meter run at 10:51.10.

The Spartans took first and second place in the 110-meter hurdles.

Ben Scott won the event in 19.60, and Charlie Hanacek placed second for Bainbridge in 20.90.

The Spartans also went one-two in the 300-meter hurdles. James Payne won the race in 45.10, and Hanacek was second in 47.20.

Jack Odell won the boys high jump for Bainbridge, (6-00.00, 5-10.00)

The Spartans’ Dan Gwiazdon cleared 8-00.00 to take first in the pole vault. Peter Adams finished first in discus (83-05, 95-04) and fellow Spartan Connor Williams was second (82-01, 84-10).

Bainbridge, versus Sealth, West Seattle Results

GIRLS 100-METER DASH

First: Michelle Steele, Chief Sealth, 13.20

Second: Imani Carey, Chief Sealth, 13.50

Third: Assa Kaba, Chief Sealth, 13.60

Third: Bailey List, Bainbridge, 13.60

Fifth: Amanda Siefert, Bainbridge, 14.10

GIRLS 200-METER DASH

First: Michelle Steele, Chief Sealth, 26.30

Second: Danielle Bogardus, Bainbridge, 26.40

Third: Lindsay Wienkers, Bainbridge, 27.80

GIRLS 400-METER DASH

First: Mikelle Ackerley, Bainbridge, 1:02.10

Second: Alison Wise Bainbridge, 1:02.60

Third: Natalie Ackerley, Bainbridge, 1:02.90

Fourth: Aerin Amore, Bainbridge, 1:03.10

Fifth: Audrey Weaver, Bainbridge, 1:06.20

GIRLS 800-METER RUN

First: Alison Wise, Bainbridge, 2:39.40

Second: Mikelle Ackerley, Bainbridge, 2:41.70

Third: Hannah Gordon-Kirk, West Seattle 2:43.80

Fourth: Jacqueline McVay, Bainbridge, 2:45.10

Fifth: Ivy Terry, Bainbridge, x2:47.50

GIRLS 1600-METER RUN

First: Allison Murphy, Bainbridge, 5:38.80

Second: Naomi Von Ruden, Bainbridge, 5:41.70

Third: Kellie Miller, Bainbridge, 5:46.30

Fourth: Hannah Gordon-Kirk, West Seattle 5:52.90

Fifth: Danika Langaynor, Chief Sealth, 6:02.10

Sixth: Sophie Johnson, West Seattle 6:38.10

Seventh: Angelina Armendariz, Chief Sealth, 6:52.10

Eighth: Nicolette Dixon, Bainbridge, 7:01.50

Ninth: Katherine Wade, Bainbridge, 7:06.00

10th: Sammantha Bushman, Chief Sealth, 7:06.40

GIRLS 3200-METER RUN

First: Angelina Armendariz, Chief Sealth, 15:18.30

GIRLS 100-METER HURDLES

First: Anne Cooper, Maggie West Seattle 18.60

Second: Shelby Sundquist, Bainbridge, 18.80

Third: Amanda Siefert, Bainbridge, 19.00

Fourth: Julia Jackson, Bainbridge, 21.60

GIRLS 300-METER HURDLES

First: Amanda Siefert, Bainbridge, 53.10

Second: Birdie Harvey, West Seattle 56.70

GIRLS 4X100-METER RELAY

First: Bainbridge, A Relay, 52.80 (Lindsay Wienkers, Bailey List, Danielle Bogardus, Aerin Amore)

Second: Chief Sealth, A Relay, 55.40 (Michelle Steele, Imani Carey, Assa Kaba, Savannah Hollingsworth)

Third: Bainbridge, B Relay, 1:01.00 (Kiera Gallagher, Tayler Kiera, Maria Flynn, Sarah Lucioni)

GIRLS 4X200-METER RELAY

First: Bainbridge, A Relay, 1:50.30 (Aerin Amore, Lindsay Wienkers, Danielle Bogardus, Bailey List)

Second: Chief Sealth, A Relay, 1:53.50 (Savannah Hollingsworth, Assa Kaba, Berjae Henderson, Imani Carey)

GIRLS 4X400-METER RELAY

First: Bainbridge, A Relay, 4:23.50 (Aerin Amore, Lindsay Wienkers, Mikelle Ackerley, Danielle Bogardus)

Second: Bainbridge, B Relay, 4:26.00 (Alison Wise, Natalie Ackerley,

Audrey Weaver, Jacqueline McVay)

Third: Chief Sealth, A Relay, 5:14.00

GIRLS HIGH JUMP

First: Sarah Lucioni, Bainbridge, 4-06.00 4-08.00

Second: Kiera Gallagher, Bainbridge, 4-02.00 4-00.00

GIRLS LONG JUMP

First: Natalie Fuller, West Seattle, 15-04.75

Second: Lindsey Hage, West Seattle, 15-01.00

Third: Maria Flynn, Bainbridge, 10-07.50 11-07.25

Fourth: Erin Castillo, Chief Sealth, 10-11.25

Fifth: Lorna Sailiai, Chief Sealth, 10-11.00

Sixth: Tayler Westby, Bainbridge, 10-11.50 9-07.75

GIRLS TRIPLE JUMP

First: Natalie Fuller, West Seattle 33-09.00

Second: Lindsey Hage, West Seattle 30-10.25

GIRLS SHOT PUT

First: Sarah Cooper, West Seattle 30-11.00

Second: Lorna Sailiai, Chief Sealth, 26-11.50

Third: Isa Todd, Bainbridge, 26-09.00

Fourth: Birdie Harvey, West Seattle 26-01.00

Fifth: Maya Rovelstad, Bainbridge, 23-07.00 24-10.00

Sixth: Lennae Starr, West Seattle 22-09.00

Seventh: Christian Quirk, West Seattle 21-03.50

Eighth: Luxuria Bordeaux, West Seattle 19-08.00

Ninth: Lydia Purcell, West Seattle 17-02.50

GIRLS DISCUS THROW

First: Lorna Sailiai, Chief Sealth, 85-08

Second: Sarah Cooper, West Seattle 74-04

Third: Isa Todd, Bainbridge, 74-02

Fourth: Birdie Harvey, West Seattle 53-09

Fifth: Maya Rovelstad, Bainbridge, 50-05 53-02

BOYS 100-METER DASH

First: Chris Nunez, West Seattle 11.80

Second: Adian McCready, Bainbridge, 12.00

Third: James Payne, Bainbridge, 12.10

Fourth: Alloney Burris, Chief Sealth, 12.20

Fifth: Brady Crane, Chief Sealth, 12.30

Fifth: Antonio Chiles, Chief Sealth, 12.30

Seventh: Jacob Shore, Bainbridge, 12.40

Seventh: Ja’Lonzo Smallwood, Chief Sealth, 12.40

Ninth: Dante Smith, Chief Sealth, 12.60

10th: Joseph Lee, Bainbridge, 12.70

BOYS 200-METER DASH

First: Chris Nunez, West Seattle 24.28

Second: Peter Adams, Bainbridge, 25.60

Third: Oliver Jackson, Chief Sealth, 25.66

Fourth: Antonio Chiles, Chief Sealth, 26.30

Fifth: Charlie Rice, Bainbridge, 26.50

Sixth: Tony Thai, Chief Sealth, 26.63

Seventh: Jesus Frias Monge, Chief Sealth, 26.70

Eighth: Dante Smith, Chief Sealth, 26.80

Ninth: Alloney Burris, Chief Sealth, 26.90

10th: Chance Anderson, Bainbridge, 27.60

BOYS 400-METER DASH

First: David Kimmerlein, Bainbridge, 55.70

Second: Oliver Jackson, Chief Sealth, 57.20

Third: Noah Strevell, Bainbridge, 59.82

BOYS 800-METER RUN

First: Brandon Keller, Chief Sealth, 2:12.50

Second: Carlos Lopez, Chief Sealth, 2:13.50

Third: Mohammed Idris, Chief Sealth, 2:15.80

Fourth: Sam Bell, West Seattle 2:18.90

Fifth: Robert Lafferty, Bainbridge, 2:27.10

Sixth: James Bonaci, West Seattle 2:28.10

Seventh: Jack Friedman, Bainbridge, 2:33.00

Eighth: Ryan Dean, West Seattle 2:33.50

Ninth: Haruun Muse, Chief Sealth, x2:37.00

10th: Dakota Porter, West Seattle x2:41.10

BOYS 1600-METER RUN

First: Mohammed Idris, Chief Sealth, 4:55.40

Second: Bona Mohammed, Chief Sealth, 5:02.20

Third: Jonathan Owen, Bainbridge, 5:04.30

Fourth: Johannes Griesser, Bainbridge, 5:07.10

Fifth: Carlos Lopez, Chief Sealth, 5:07.80

Sixth: Marley Smith, Chief Sealth, 5:14.10

Seventh: James Bonaci, West Seattle 5:20.30

Eighth: Harunn Muse, Chief Sealth, 5:23.30

Ninth: Aaron Trapp, Bainbridge, 5:27.10

10th: Skyler Hallinan, Bainbridge, 5:28.10

BOYS 3200-METER RUN

First: Sean Simonsen, Bainbridge, 10:51.10

Second: Marley Smith, Chief Sealth, 11:32.20

BOYS 110-METER HURDLES

First: Ben Scott, Bainbridge, 19.60

Second: Charlie Hanacek, Bainbridge, 20.90

BOYS 300-METER HURDLES

First: James Payne, Bainbridge, 45.10

Second: Charlie Hanacek, Bainbridge, 47.20

BOYS 4X100-METER RELAY

First: Chief Sealth, A Relay, 47.50 (Brady Crane, Dante Smith, Ja’Lonzo Smallwood, Alloney Burris)

Second: Chief Sealth, B Relay, 49.60 (Tony Thai, Antonio Chiles, Ahmed Mohamed, C’Zhai Terrell)

BOYS 4X400-METER RELAY

First: Bainbridge, A Relay, 4:06.50 (Noah Strevell, David Kimmerlein, Wyatt Longley, Casey Brink)

Second: Bainbridge, B Relay, 4:20.60 (Jonathan Owen, Jack Friedman, Johannes Griesser, Ben Scott)

Third: Chief Sealth, A Relay, 4:28.90 (Brandon Keller, Faysal Keiro, Abdullahi Diriye, Eliot Nichols)

BOYS HIGH JUMP

First: Jack Odell, Bainbridge, 6-00.00 5-10.00

Second: Wyatt Longley, Bainbridge, 5-10.00 J5-10.00

Third: Connor Evans, Bainbridge, 5-02.00 5-06.00

Fourth: Bona Mohammed, Chief Sealth, 5-04.00

Fifth: Robert Davis, Bainbridge, x5-00.00

Sixth: Chance Anderson, Bainbridge, x4-10.00

Seventh: Charlie Rice, Bainbridge, x4-08.00

BOYS POLE VAULT

First: Dan Gwiazdon, Bainbridge, 8-00.00

Second: Jonathon Gallivan, Bainbridge, 6-00.00

BOYS LONG JUMP

First: Brady Crane, Chief Sealth, 18-09.00

Second: Mohamud Farah, Chief Sealth, 16-09.00

Third: Khaleef Griffin, Chief Sealth, 16-03.25

Fourth: Robert Davis, Bainbridge, 16-01.00

BOYS TRIPLE JUMP

First: Brady Crane, Chief Sealth, 36-07.75

Second: Khaleef Griffin, Chief Sealth, 36-06.25

Third: Brandon Jordan, Chief Sealth, 35-10.25

BOYS SHOT PUT

First: Greg Tauti, Chief Sealth, 40-03.00

Second: Dustin McLean, West Seattle 36-05.00

Third: Anfernee Lee, Chief Sealth, 34-05.00

Fourth: Cole Pugliano, Bainbridge, 29-03.50 30-07.00

BOYS DISCUS THROW

First: Peter Adams, Bainbridge, 83-05 95-04

Second: Connor Williams, Bainbridge, 82-01 84-10

Third: Greg Tauti, Chief Sealth, 82-00

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the Dec 19
Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates