Sports

Five Spartans hit state marks in first swim meet

Cammie Rouser competes in diving during the Spartans’ first swim meet. She took first with a score of 196.25.  - Brian Kelly | Bainbridge Island Review
Cammie Rouser competes in diving during the Spartans’ first swim meet. She took first with a score of 196.25.
— image credit: Brian Kelly | Bainbridge Island Review

It wasn’t utter and complete domination.

But it wasn’t too far off.

Bainbridge High crushed Camas in girls swimming and diving during the Spartans’ first meet of the season last week.

The Spartans took first place in nine of 12 events, and in many contests, locked up first-, second and third-place. What’s more, the Spartans also qualified for the state competition in five races.

The final score was Bainbridge 127, Camas 56.

Bainbridge dominated in the 200-yard medley relay.

The team of Natalie Ackerley, Ani Duni, Amanda Comeau and Allison Murphy finished in 1:57.01 and qualified for state. The time to beat to go to state in the 200 is 1:57.80.

BHS also placed second in the event with a time of 2:02.05 by Erin Williams, Melinda Carr, Alyssa Estes and Celia Chaussabel.

The Spartans followed up by placing one, two and three in the 200-yard freestyle.

The state qualifying time is 2:01.90, and Mikelle Ackerley took first for Bainbridge by beating that mark in 1:59.79.

Candice Rosen claimed second for the Spartans in another state time of 2:01.06.

Carina Laukaitis took third place for BHS in 2:04.18.

Ani Duni also punched her ticket for state in the Spartans’ first meet of the year by winning the 100-yard breaststroke in 1:10.74. The state time is 1:10.90.

Natalie Ackerley placed second for Bainbridge in 1:12.27.

Bainbridge also won the 400-yard freestyle relay. Amanda Sellman, Candice Rosen, Geneva Levy and Mikelle Ackerley won the race in 3:53.90.

In the 50-yard freestyle, Allison Murphy was just shy of a state qualifying time. She placed first in 26.17, and the time to beat is 25.45.

Mikelle Ackerley was also just an arm length’s away from qualifying for state in the 500-yard freestyle.

She placed first for Bainbridge in 5:27.95. The qualifying time for state is 5:27.50.

Carina Laukaitis took second for Bainbridge in 5:30.61.

In other races, Julia Lapin won the 200-yard IM for Bainbridge in 2:25.45.

Natalie Ackerley won the 100-yard butterfly in 1:03.43, and fellow Spartan Amanda Comeau was second in 1:04.26.

In diving, Bainbridge claimed first, second and third places.

Cammie Rouser was first with 196.25 points.

Zora Opalka took second with 189.10, and Sierra Dewey, third, with 139.15.

Rouser’s six dives were a forward 1-1/2 - pike; back 1-1/2 - tuck; reverse 1-1/2 - tuck; inward 1-1/2 - tuck; back 1-1/2 with a 1/2 twist; and forward 2-1/2 - tuck.

 

Bainbridge vs. Camas Results

Girls 200-Yard Medley Relay

First: Bainbridge Girls Swim & Dive A Relay, 1:57.01

(Natalie Ackerley, Ani Duni, Amanda Comeau and Allison Murphy);

30.42 1:02.08 (31.66) 1:31.42 (29.34) 1:57.01 (25.59)

Second: Bainbridge B Relay, 2:02.05 (Erin Williams, Melinda Carr, Alyssa Estes and Celia Chaussabel); 30.74 1:04.68 (33.94) 1:34.84 (30.16) 2:02.05 (27.21)

Third: North County High A Relay, 2:05.42 (Talia Orelli, Jamie Rogers, Sierra Colletto and Sabrina MacVicker); 33.14 1:07.35 (34.21) 1:38.27 (30.92) 2:05.42 (27.15)

Fourth: Bainbridge C Relay, 2:16.01 (Sam Opalski, Caitlyn Munter, Amanda Sellman and Larissa Nowjack); 33.12 1:09.36 (36.24) 1:40.63 (31.27) 2:16.01 (35.38)

Fifth: North County C Relay, 2:23.15 (Nicole Buckley, Rachel Fadlovich, Beth Abbay and Allie Hall); 35.76 1:16.66 (40.90) 1:53.25 (36.59) 2:23.15 (29.90)

Sixth: North County B Relay, 2:24.39 (Samatha Bill, Tayler Roberts, Hannah Clayton and Shelby Orr); 40.79 1:23.71 (42.92) 1:55.68 (31.97) 2:24.39 (28.71)

Girls 200-Yard Freestyle

First: Mikelle Ackerley, Bainbridge, 1:59.79

27.53 57.28 (29.75) 1:28.13 (30.85) 1:59.79 (31.66)

Second: Candice Rosen, Bainbridge, 2:01.06 STAT

28.18 58.99 (30.81) 1:30.33 (31.34) 2:01.06 (30.73)

Third: Carina Laukaitis, Bainbridge, 2:04.18

28.07 59.22 (31.15) 1:31.78 (32.56) 2:04.18 (32.40)

Fourth: Allie Hall, North County, 2:26.64

32.28 1:09.53 (37.25) 1:48.37 (38.84) 2:26.64 (38.27)

Fifth: Brittany Worley, North County, 2:26.87

33.30 1:10.85 (37.55) 1:49.64 (38.79) 2:26.87 (37.23)

Girls 200-Yard IM

First: Julia Lapin, Bainbridge, 2:25.45

32.21 1:08.66 (36.45) 1:50.98 (42.32) 2:25.45 (34.47)

Second: Jamie Rogers, North County, 2:27.28

34.18 1:09.75 (35.57) 1:52.43 (42.68) 2:27.28 (34.85)

Third: Mckenzie Bell, Bainbridge, 2:29.52

32.69 1:09.16 (36.47) 1:54.54 (45.38) 2:29.52 (34.98)

Fourth: Amanda Sellman, Bainbridge, 2:32.96

33.93 1:11.08 (37.15) 1:57.53 (46.45) 2:32.96 (35.43)

Fifth: Talia Orelli, North County, 2:41.04

35.41 1:15.09 (39.68) 2:02.16 (47.07) 2:41.04 (38.88)

Girls 50-Yard Freestyle

First: Allison Murphy, Bainbridge, 26.17

Second: Ani Duni, Bainbridge, 26.22

Third: Julianne Reed, North County, 26.37

Fourth: Amanda Comeau, Bainbridge, 27.13

Fifth: Sierra Colletto, North County, 27.80

Girls One-Meter Diving

First: Cammie Rouser, Bainbridge, 196.25

Second: Zora Opalka, Bainbridge, 189.10

Third: Sierra Dewey, Bainbridge, 139.15

Girls 100-Yard Butterfly

First: Natalie Ackerley, Bainbridge, 1:03.43

29.77 1:03.43 (33.66)

Second: Amanda Comeau, Bainbridge, 1:04.26

29.82 1:04.26 (34.44)

Third: Corinne Bintz, North County, 1:05.07

30.11 1:05.07 (34.96)

Fourth: Alyssa Estes, Bainbridge, 1:09.06

32.57 1:09.06 (36.49)

Fifth: Hannah Clayton, North County, 1:14.50

33.11 1:14.50 (41.39)

Girls 100-Yard Freestyle

First: Julianne Reed, North County, 56.63

27.11 56.63 (29.52)

Second: Geneva Levy, Bainbridge, 56.73

27.47 56.73 (29.26)

Third: Anna Panebianco, North County, 56.83

27.13 56.83 (29.70)

Fourth: Ana Bucy, Bainbridge, 59.70

28.58 59.70 (31.12)

Fifth: Sierra Colletto, North County, 1:00.42

28.93 1:00.42 (31.49)

Sixth: Celia Chaussabel, Bainbridge, 1:00.80

28.72 1:00.80 (32.08)

Girls 500-Yard Freestyle

First: Mikelle Ackerley, Bainbridge, 5:27.95

30.28 1:03.73 (33.45) 1:37.37 (33.64) 2:11.43 (34.06)

2:45.13 (33.70) 3:17.99 (32.86) 3:50.77 (32.78) 4:23.56 (32.79)

4:56.16 (32.60) 5:27.95 (31.79)

Second: Carina Laukaitis, Bainbridge, 5:30.61

30.07 1:03.12 (33.05) 1:36.61 (33.49) 2:10.45 (33.84)

2:43.65 (33.20) 3:16.83 (33.18) 3:50.71 (33.88) 4:24.56 (33.85)

4:58.54 (33.98) 5:30.61 (32.07)

Third: Mckenzie Bell, Bainbridge, 5:47.93

30.98 1:04.95 (33.97) 1:39.79 (34.84) 2:15.02 (35.23)

2:50.71 (35.69) 3:26.66 (35.95) 4:02.49 (35.83) 4:38.12 (35.63)

5:13.49 (35.37) 5:47.93 (34.44)

Fourth: 4 Allie Hall, North County, 6:23.25

33.34 1:11.43 (38.09) 1:49.96 (38.53) 2:29.22 (39.26)

3:08.61 (39.39) 3:47.58 (38.97) 4:26.93 (39.35) 5:06.21 (39.28)

5:45.81 (39.60) 6:23.25 (37.44)

Fifth: Brittany Worley, North County, 6:40.70

35.33 1:15.72 (40.39) 1:56.52 (40.80) 2:37.56 (41.04)

3:18.84 (41.28) 4:00.22 (41.38) 4:41.49 (41.27) 5:22.96 (41.47)

6:02.63 (39.67) 6:40.70 (38.07)

Girls 200-Yard Freestyle Relay

First: North County A Relay, 1:47.70

First: (Julianne Reed, Anna Panebianco, Corinne Bintz and Sierra Colletto)

26.37 52.76 (26.39) 1:20.03 (27.27) 1:47.70 (27.67)

Second: Bainbridge A Relay, 1:52.13

(Annabelle Hill, Julia Lapin, Evelyn Newman and Geneva Levy)

28.45 56.39 (27.94) 1:25.16 (28.77) 1:52.13 (26.97)

Third: North County B Relay, 1:58.36

(Nicole Buckley, Siobhan Choong, Sabrina MacVicker and Jamie Rogers)

32.33 1:01.00 (28.67) 1:29.43 (28.43) 1:58.36 (28.93)

Fourth: North County C Relay, 2:07.95

(Tayler Roberts, Shelby Orr, Abby Ogle and Hannah Clayton)

34.54 1:04.64 (30.10) 1:38.59 (33.95) 2:07.95 (29.36)

Girls 100-Yard Backstroke

First: Anna Panebianco, North County, 1:04.41

31.22 1:04.41 (33.19)

Second: Erin Williams, Bainbridge, 1:05.67

31.90 1:05.67 (33.77)

Third: Candice Rosen, Bainbridge, 1:07.23

32.98 1:07.23 (34.25)

Third: Ana Bucy, Bainbridge, 1:07.23

32.91 1:07.23 (34.32)

Fifth: Talia Orelli, North County, 1:14.21

35.56 1:14.21 (38.65)

Girls 100-Yard Breaststroke

First: Ani Duni, Bainbridge, 1:10.74

33.18 1:10.74 (37.56)

Second: Natalie Ackerley, Bainbridge, 1:12.27

33.92 1:12.27 (38.35)

Third: Corinne Bintz, North County, 1:14.45

35.03 1:14.45 (39.42)

Fourth: Melinda Carr, Bainbridge NT 1:14.86

35.28 1:14.86 (39.58)

Fifth: Jamie Rogers, North County, 1:17.26

36.72 1:17.26 (40.54)

Girls 400-Yard Freestyle Relay

First: Bainbridge A Relay, 3:53.90 (Amanda Sellman, Candice Rosen, Geneva Levy and Mikelle Ackerley)

29.32 1:01.45 (1:01.45) 1:24.81 (23.36) 1:57.05 (55.60)

2:25.77 (28.72) 2:57.93 (1:00.88) 3:24.57 (26.64) 3:53.90 (55.97)

Second: North County High Schools A Relay, 4:08.36

(Corinne Bintz, Anna Panebianco, Julianne Reed and Siobhan Choong)

28.23 59.36 (59.36) 1:27.78 (28.42) 1:59.49 (1:00.13)

2:30.44 (30.95) 3:04.60 (1:05.11) 3:34.53 (29.93) 4:08.36 (1:03.76)

Third: Bainbridge B Relay, 4:12.08

(Kate Eckert, Mckenzie Bell, Carina Laukaitis and Ana Bucy)

31.44 1:06.96 (1:06.96) 1:37.01 (30.05) 2:09.29 (1:02.33)

2:37.56 (28.27) 3:08.97 (59.68) 3:39.05 (30.08) 4:12.08 (1:03.11)

Fourth: Bainbridge C Relay, 4:14.89

(Madison Loaiza-Brotherton, Alyssa Estes, Celia Chaussabel and Amanda Comeau)

31.39 1:06.40 (1:06.40) 1:37.25 (30.85) 2:11.32 (1:04.92)

2:40.61 (29.29) 3:13.59 (1:02.27) 3:42.44 (28.85) 4:14.89 (1:01.30)

Fifth: North County B Relay, 4:29.77

(Brittany Worley, Talia Orelli, Allie Hall and Rachel Fadlovich)

32.76 1:08.17 (1:08.17) 1:38.40 (30.23) 2:13.04 (1:04.87)

2:44.77 (31.73) 3:19.91 (1:06.87) 3:52.38 (32.47) 4:29.77 (1:09.86)

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Aug 29 edition online now. Browse the archives.