Sports

Spartans score multiple wins over Lakeside, Bishop Blanchet tracksters

Matt Stone scorched to a first-place finish in the 100-meter dash and also won the 200-meter dash at last week’s home meet against Lakeside and Bishop Blanchet.

Stone ran the 100 in 11.44 — his best mark of the season.

Zachery Schmidt of Bishop Blanchet was second in 11.84, and Joseph Misenti of the Spartans came in third by clocking 12.04 in a three-way tie with Henry Halvorson and Kenon Morgan of Bishop Blanchet.

In the 200-meter dash, Stone took first place in 24.21.

The Spartans also won the boys 800-meter run and the boys 4x400-meter relay.

Tyler Cox won the 800-meter in 2:02.56, his best time this year in the event.

In the 4x400-meter relay, Cox joined Tyler Martinez-Green, Ford Eimon and Austin Harper for the first-place win. The Spartans finished in 3:43.42.

Bishop Blanchet’s A Relay Team of Oliver Manley, Tom Simpson, Tyler Little and Trevor Farthing was second in 3:44.47.

Bainbridge collected another first-place victory in the boys high jump, after Jack Odell cleared 5-10.00.

In girls events, Bainbridge proved impressive in the 400-meter dash and the 100-meter hurdles.

The Spartans placed first, second and third in the 400.

Aerin Amore won the race in 1:05.39.

Cristen McCann was second for Bainbridge in 1:06.45, and Lindsay Wienkers was third in 1:06.66.

Katelyn Shephard continued her winning ways in the 100-meter hurdles. She was first with a time of 16.37.

Bainbridge versus Blanchet, Lakeside Results

Girls 100-Meter Dash

First: Peyton Johnson, Lakeside, 13.54

Second: Sandy Dasalla, Bishop Blanchet, 13.85

Third: Katherine Westin, Bishop Blanchet, 13.94

Fourth: Serena Canner, Bainbridge, 13.95

Fifth: Bailey List, Bainbridge, 14.06

Girls 200-Meter Dash

First: Peyton Johnson, Lakeside, 27.69

Second: Mia King, Lakeside, 27.98

Third: Bailey List, Bainbridge, 29.46

Girls 400-Meter Dash

First: Aerin Amore, Bainbridge, 1:05.39

Second: Cristen McCann, Bainbridge, 1:06.45

Third: Lindsay Wienkers, Bainbridge, 1:06.66

Fourth: Ivy Terry, Bainbridge, 1:06.79

Girls 800-Meter Run

First: Stephanie Spiekerman, Bishop Blanchet, 2:25.96

Second: Emily Anderson, Bishop Blanchet, 2:29.39

Third: Alison Wise, Bainbridge, 2:32.83

Girls 1600-Meter Run

First: Rebe Delacruz-Gunderson, Lakeside,  5:16.32

Second: Mikelle Ackerley, Bainbridge, 5:20.00

Third: Lily Engelbrekt, Bishop Blanchet, 5:20.46

Girls 3200-Meter Run

First: Andrew Masterson, Lakeside, 10:52.77

Second: Signe Lindquist, Bainbridge, 12:22.46

Third: Kathryn McHenry, Lakeside, 12:44.39

Fourth: Anna Misenti, Bainbridge, 13:03.69

Girls 100-Meter Hurdles

First: Katelyn Shephard, Bainbridge, 16.37

Second: Laura Marty, Bishop Blanchet, 16.65

Third: Olivia Steinke, Bishop Blanchet, 17.67

Girls 300-Meter Hurdles

First: Olivia Steinke, Bishop Blanchet, 48.29

Second: Katherine Westin, Bishop Blanchet, 49.51

Third: Katelyn Shephard, Bainbridge, 49.58

Fourth: Tatiana Sils, Bainbridge, 56.03

Girls 4x100-Meter Relay

First: Bainbridge A Relay, 52.85 (Lindsay Wienkers, Serena Canner, Bailey List and Katelyn Shephard)

Second: Lakeside A Relay 57.44 (Kelly Stone, Courtney Skalley, Emily Lang and Lisa Ghaffari)

Girls 4x200-Meter Relay

First: Lakeside A Relay, 1:50.85 (Kaela Allen, Kate Maher, Mia

King and Peyton Johnson)

Second: Bainbridge A Relay, 1:52.59 (Bailey List, Serena Canner, Aerin Amore and Lindsay Wienkers)

Third: Bishop Blanchet A Relay, 2:04.05 (Taylor Dinehart, Julia Oishi, Abbie Ranta and Kate Roben)

Girls 4x400-Meter Relay

First: Bishop Blanchet A Relay, 4:19.33 (Stephanie  Spiekerman, Olivia Steinke, Emily Anderson and Lily Engelbrekt)

Second: Bainbridge A Relay, 4:23.68 (Alison Wise, Ivy Terry, Cristen McCann and Mikelle Ackerley)

Third: Bishop Blanchet B Relay, 4:57.48 (Julia Henling, Elizabeth Webster, Aimee Strobeck-Olsen and Katherine Westin)

Girls High Jump

First: Laura Marty, Bishop Blanchet, 4-10.00

Second: Vaiva Palunas, Lakeside, 4-06.00

Third: Sandy Zink, Bishop Blanchet, 4-04.00

Fourth: Kiera Gallagher, Bainbridge, 4-02.00

Girls Pole Vault

First: Laura Marty, Bishop Blanchet, 10-07.00

Second: Vaiva Palunas, Lakeside, 9-00.00

Second: Elizabeth Armstrong, Bishop Blanchet,9-00.00

Fourth: Courtney Skalley, Lakeside, 6-06.00

Fifth: Madison Bolejack, Bainbridge, 6-00.00

Girls Long Jump

First: Abby Wagner, Lakeside, 14-02.00

Second: Madeline Rogers, Bainbridge, 13-11.50

Third: Shirley Chu, Lakeside, 13-09.50

Girls Triple Jump

First: Sandy Dasalla, Bishop Blanchet, 30-02.50

Second: Shirley Chu, Lakeside, 28-03.00

Second: Molly Henling, Bishop Blanchet, 28-03.00

Sixth: Ciana Maasen, Bainbridge, 26-02.50

Girls Shot Put

First: Esther Purcell, Bishop Blanchet, 31-00.00

Second: Isa Todd, Bainbridge, 27-10.00

Third: Sheila Williams, Bishop Blanchet, 26-00.00

Girls Discus Throw

First: Esther Purcell, Bishop Blanchet, 85-11

Second: Isa Todd, Bainbridge, 79-07

Third: Vaiva Palunas, Lakeside, 74-08

Boys 100-Meter Dash

First: Matt Stone, Bainbridge, 11.44

Second: Zachery Schmidt, Bishop Blanchet, 11.84

Third: Joseph Misenti, Bainbridge, 12.04

Third: Henry Halvorson, Bishop Blanchet, 12.04

Third: Kenon Morgan, Bishop Blanchet, 12.04

Boys 200-Meter Dash

First: Matt Stone, Bainbridge, 24.21

Boys 400-Meter Dash

First: Dan Verzuh, Lakeside, 54.27

Second: Ford Eimon, Bainbridge, 56.26

Third: Luca Scheuer, Lakeside, 56.29

Boys 800-Meter Run

First: Tyler Cox, Bainbridge, 2:02.56

Second: Tyler Little, Bishop Blanchet, 2:05.08

Third: Tom Simpson, Bishop Blanchet, 2:05.19

Boys 1600-Meter Run

First: John Rosenberger, Bishop Blanchet, 4:49.20

Second: Joe Christianson, Bishop Blanchet, 4:52.90

Third: Peter Hogan, Bishop Blanchet, 4:56.90

Boys 3200-Meter Run

First: Kellen Manley, Bishop Blanchet, 9:54.35

Second: Michael O’Neil, Bishop Blanchet, 9:56.52

Third: Nick Kosinski, Bishop Blanchet, 10:04.01

Fourth: Sean Simonsen, Bainbridge, 10:44.38

Boys 110-Meter Hurdles

First: John Walker, Bishop Blanchet, 15.66

Second: Jay Terry, Bainbridge, 18.52

Third: Chaaka Trahan, Bishop Blanchet, 19.14

Fourth: Nathan Woo, Lakeside, 20.13

Fifth: Ben Scott, Bainbridge, 21.00

Sixth: Charlie Hanacek, Bainbridge, 21.81

Boys 300-Meter Hurdles

First: John Walker, Bishop Blanchet, 44.57

Second: Chaaka Trahan, Bishop Blanchet, 49.85

Third: Charlie Hanacek, Bainbridge, 52.57

Boys 4x100-Meter Relay

First: Bishop Blanchet A Relay, 47.14 (Daniel Boyle, Zachery Schmidt, Kenon Morgan and Elijah Davis)

Second: Lakeside A Relay, 48.80 (Nathan Woo, Andrew Gong, Dan Verzuh and AJ Adekoya)

Third: Bishop Blanchet B Relay, 52.07 (John Walker, Joshua Morales, Hassam Farooq and Miguel Pobre)

Boys 4x400-Meter Relay

First: Bainbridge A Relay, 3:43.42 (Tyler Martinez-Green, Ford Eimon, Austin Harper and Tyler Cox)

Second: Bishop Blanchet A Relay, 3:44.47 (Oliver Manley, Tom Simpson, Tyler Little and Trevor Farthing)

Third: Bishop Blanchet B Relay, 3:51.76 (Will Miner, Alex Otto, John Rosenberger and Peyton Walker)

Boys High Jump

First: Jack Odell, Bainbridge, 5-10.00

Second: AJ Adekoya, Lakeside, 5-08.00

Third: Alex Lanser, Bishop Blanchet, 5-06.00

Fourth: Daniel Boyle, Bishop Blanchet, 5-04.00

Fourth: Sean Marty, Bishop Blanchet, 5-04.00

Fourth: Arun Coumar, Lakeside, 5-04.00

Boys Pole Vault

First: Zach Shugart, Bishop Blanchet, 12-07.00

Second: Henry Halvorson, Bishop Blanchet, 11-06.00

Third: Carter Jacobsen, Lakeside, 8-00.00

Third: Andrew Gong, Lakeside, 8-00.00

Boys Long Jump

First: Luca Scheuer, Lakeside, 18-10.00

Second: George Kunthara, Bishop Blanchet, 18-08.25

Third: Scott Acker, Bishop Blanchet, 18-08.00

Boys Triple Jump

First: Scott Acker, Bishop Blanchet, 38-10.00

Second: Luca Scheuer, Lakeside, 38-09.00

Third: Amanuel Haile, Bishop Blanchet, 37-11.50

Boys Shot Put

First: Andre Lino, Bishop Blanchet, 43-03.50

Second: Victor Quezada, Bishop Blanchet, 40-09.50

Third: Joseph Osborne, Bishop Blanchet, 38-06.50

Boys Discus Throw

First: Joseph Osborne, Bishop Blanchet, 114-11

Second: Victor Quezada, Bishop Blanchet, 110-00

Third: Andre Lino, Bishop Blanchet, 105-04

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Aug 1 edition online now. Browse the archives.