Sports

Bainbridge opens with a win in track-and-field at home

Bailey List jets to a third-place finish in the girls 100-meter dash while Renee McMinn of West Seattle tries to keep up.  - Brian Kelly / Bainbridge Island Review
Bailey List jets to a third-place finish in the girls 100-meter dash while Renee McMinn of West Seattle tries to keep up.
— image credit: Brian Kelly / Bainbridge Island Review

Bainbridge opened the track-and-field season with a home win for both boys and girls teams late last week against West Seattle and Chief Sealth.

The Bainbridge girls team finished with 74 points. West Seattle was second with 26, and Chief Sealth tallied 22.

The Bainbridge boys amassed 61 points for first place. Chief Sealth was second with 41, and West Seattle was a close third with 40.

The Spartans’ Jay Terry and Aerin Amore won “athlete of the meet” honors.

Amore finished first in the 200-meter and 400-meter dash. She also ran on Bainbridge’s first-place 4x200- and 4x400-meter relay teams with fellow Spartans Cristen McCann, Ivy Terry and Lindsay Wienkers.

Amore faced strong competition in the 200-meter. She crossed first in 28.45, followed by teammate Serena Canner in 28.93 and Natalie Fuller of West Seattle in 28.98.

Amore rocketed to first in the 400-meter dash in 1:03.35.

Terry dominated the hurdle events and also won the high jump.

He was first in the 110-meter hurdles in 17.15, and won the 300-meter hurdles in 48.01.

Terry cleared 5-foot-8 to take first in the high jump.

Other Spartan standouts included first-place finishers Katelyn Shephard (100-meter hurdles, high jump); Serena Canner (100-meter dash); Alison Wise (800-meter run);

Anna Misenti (1600-meter run); and Tatiana Sils (300-meter hurdles).

Top competitors for Bainbridge on the boys side included first-place winners Austin Harper (400-meter dash); Tyler Cox (800-meter run); Joseph Misenti (pole vault); and Taylor Wilson (discus).

Bainbridge versus West Seattle, Chief Sealth Results

Girls 100-Meter Dash

First: Serena Canner, Bainbridge, 14.00

Second: Natalie Fuller, West Seattle, 14.13

Third: Bailey List, Bainbridge, 14.23

Fourth: Ciana Maasen, Bainbridge, 14.65

Fifth: Renee McMinn, West Seattle, 14.98

Sixth: Madison Bolejack, Bainbridge, x15.26

Seventh: Madeline Rogers, Bainbridge, x15.35

Eighth: Maddie Gander, Bainbridge, x16.13

Ninth: Sophie Bodlovich, Bainbridge, x17.14

 

Girls 200-Meter Dash

First: Aerin Amore, Bainbridge, 28.45

Second: Serena Canner, Bainbridge, 28.93

Third: Natalie Fuller, West Seattle, 28.98

Fourth: Cristen McCann, Bainbridge, 29.51

Fifth: Lindsey Hage, West Seattle, 30.08

Sixth: Madison Bolejack, Bainbridge, x31.30

 

Girls 400-Meter Dash

First: Aerin Amore, Bainbridge, 1:03.35

Second: Cristen McCann, Bainbridge, 1:06.56

Third: Ivy Terry, Bainbridge, 1:08.74

Fourth: Madison Bolejack, Bainbridge, x1:10.06

Fifth: Shelby Walker, West Seattle, 1:15.78

 

Girls 800-Meter Run

First: Alison Wise, Bainbridge, 2:33.90

Second: Kenaia Neumann, Chief Sealth, 2:53.02

Third: Brooke Sarver, Chief Sealth, 2:55.71

 

Girls 1600-Meter Run

First: Anna Misenti, Bainbridge, 6:12.21

Second: Kenaia Neumann, Chief Sealth, 6:15.47

Third: Elizabeth von Ruden, Bainbridge, 6:35.25

Fourth: Sophie Johnson, West Seattle, 6:36.60

Fifth: Katherine Wade, Bainbridge, 6:38.19

Sixth: Nicolette Dixon, Bainbridge, x7:01.47

 

Girls 100-Meter Hurdles

First: Katelyn Shephard, Bainbridge, 16.99

Second: Shelby Sundquist, Bainbridge, 19.50

Third: Madeline Rogers, Bainbridge, 19.80

Fourth: Ciana Maasen, Bainbridge, x21.72

 

Girls 300-Meter Hurdles

First: Tatiana Sils, Bainbridge, 56.93

 

Girls 4x100-Meter Relay

First: Bainbridge, A Relay, 53.58 (Serena Canner, Katelyn Shephard, Lindsay Wienkers and Bailey List)

 

Girls 4x200-Meter Relay

First: Bainbridge, A Relay, 1:55.02 (Cristen McCann, Aerin Amore, Ivy Terry and Lindsay Wienkers)

 

Girls 4x400-Meter Relay

First: Bainbridge, A Relay, 4:31.83 (Cristen McCann, Ivy Terry, Aerin Amore and Lindsay Wienkers)

Second: Chief Sealth, A Relay, 5:07.74 (Kenaia Neumann, Brooke Sarver, Alison  Nichols and Ameena Bouzekto)

 

Girls High Jump

First: Katelyn Shephard, Bainbridge, 4-06.00

Second: Gabby Sarver, West Seattle, 4-00.00

Third: Kiera Gallagher, Bainbridge, 3-10.00

 

Girls Long Jump

First: Natalie Fuller, West Seattle, 13-11.00

Second: Lindsey Hage, West Seattle, 13-10.50

Third: Ciana Maasen, Bainbridge, 12-06.00

Fourth: Madeline Rogers, Bainbridge, 12-05.00

Fifth: Isabella Proctor, Chief Sealth, 12-04.00

Seventh: Kiera Gallagher, Bainbridge, 12-02.00

 

Girls Triple Jump

First: Lindsey Hage, West Seattle, 31-02.00

Second: Natalie Fuller, West Seattle, 29-03.25

Third: Isabella Proctor, Chief Sealth, 27-07.25

 

Girls Shot Put

First: Lorna Sailiai, Chief Sealth, 31-02.50

Second: Birdie Harvey,West Seattle, 27-01.50

Third: Isa Todd, Bainbridge, 25-08.00

Fourth: Lexi Ioane, West Seattle, 21-05.50

Fifth: Sonora Carroll, Chief Sealth, 21-00.00

 

Girls Discus Throw

First: Lorna Sailiai, Chief Sealth, 84-05

Second: Isa Todd, Bainbridge, 73-09

Third: Sonora Carroll, Chief Sealth, 61-05

 

Boys 100-Meter Dash

First: Diandre Jackson, West Seattle, 11.81

Second: Joseph Misenti, Bainbridge, 12.12

Third: Joe Ylagan, West Seattle, 12.24

Fourth: Tony Thai, Chief Sealth, 12.40

Fifth: Nich Allen, Bainbridge, 12.90

Sixth: Ryan Abbott, Bainbridge, 12.93

Seventh: Aidan McCready, Bainbridge, x13.03

Eighth: Morgan Leader, Bainbridge, x13.08

 

Boys 200-Meter Dash

First: Diandre Jackson, West Seattle, 23.65

Second: Joe Ylagan, West Seattle, 24.82

Third: Joseph Misenti, Bainbridge, 25.03

Fourth: Aidan McCready, Bainbridge, 26.19

Fifth: David Kimmerlein, Bainbridge, 26.21

Sixth: Brennan Newquist, West Seattle, 26.75

Seventh: Khaleef Griffin, Chief Sealth, 26.79

Eighth: Shawn Callaham, Bainbridge, x27.65

 

Boys 400-Meter Dash

First: Austin Harper, Bainbridge, 56.64

Second: David Kimmerlein, Bainbridge, 58.98

Third: Noah Strevell, Bainbridge, 1:00.53

Fourth: James Bonaci, West Seattle, 1:01.24

Fifth: Jesus Frias Monge, Chief Sealth, 1:04.17

Sixth: Ben Metzman, Bainbridge, x1:05.51

 

Boys 800-Meter Run

First: Tyler Cox, Bainbridge, 2:05.56

Second: David Boeckh, Chief Sealth, 2:08.73

Third: Samias Tsegay,  West Seattle, 2:11.08

Fourth: Ford Eimon, Bainbridge, 2:12.12

Fifth: Khari Drake, West Seattle, 2:32.27

Sixth: Austin Harper, Bainbridge, 2:39.02

 

Boys 1600-Meter Run

First: Samias Tsegay, West Seattle, 4:58.33

Second: Michael Ahrens, West Seattle, 4:58.40

Third: Sean Simonsen, Bainbridge, 5:06.32

Fourth: Marley Smith, Chief Sealth, 5:11.21

Fifth: Gordon Shelton-Jenck, Bainbridge, 5:12.17

Eighth: Johannes Griesser, Bainbridge, 5:19.46

12th: Aaron Trapp, Bainbridge, x5:42.69

13th: Trevor Heater, Bainbridge, x6:11.29

14th: Nicholas Shiach, Bainbridge, x6:17.69

 

Boys 3200-Meter Run

First: Tyler Cox, Bainbridge, 10:46.05

Second: Michael Ahrens, West Seattle, 10:48.31

Third: David Boeckh, Chief Sealth, 11:21.37

Fourth: Marley Smith, Chief Sealth, 11:27.34

Fifth: Brandon Keller, Chief Sealth, 11:54.67

 

Boys 110-Meter Hurdles

First: Jay Terry, Bainbridge, 17.15

Second: Weston Reed, Chief Sealth, 18.30

Third: Tony Thai, Chief Sealth, 18.62

Fourth: Kumar Derrow, Chief Sealth, 19.53

Fifth: Charlie Hanacek, Bainbridge, 19.66

Sixth: Ben Scott, Bainbridge, 23.01

 

Boys 300-Meter Hurdles

First: Jay Terry, Bainbridge, 48.01

Second: Kumar Derrow, Chief Sealth, 51.80

Third: Charlie Hanacek, Bainbridge, 53.95

 

Boys 4x100-Meter Relay

First: Bainbridge, A Relay, 48.79 (Joseph Misenti, Matt Stone, Nich Allen and Morgan Leader)

Second: Chief Sealth, A Relay, 49.77 (Tony Thai, Ja’Lonzo Smallwood, Brady Crane and Weston Reed)

Third: Bainbridge, B Relay, x54.31 (Tyler McNamer, Isaac Pyne, Charlie Rice and Ben Metzman)

 

Boys 4x400-Meter Relay

First: Bainbridge, A Relay, 4:04.19 (Tyler Cox, Noah Strevell, Ford Eimon and Austin Harper)

Second: Chief Sealth, A Relay, 4:41.90 (Carlos Lopez, Jesse Simpson, Levi Nichols and Eliot Nichols)

 

Boys High Jump

First: Jay Terry, Bainbridge, 5-08.00

Second: Vidal Griffin II, Chief Sealth, 5-06.00

Third: Jack Odell, Bainbridge, 5-04.00

Fourth: Connor Evans, Bainbridge, 5-02.00

Fifth: Ryan Abbott, Bainbridge, x5-00.00

Sixth: Weston Reed, Chief Sealth, 4-10.00

Sixth: Charlie Rice, Bainbridge, x4-10.00

Sixth: Ford Eimon, Bainbridge, x4-10.00

Ninth: Robert Davis, Bainbridge, x4-08.00

10th: Bona Mohammed, Chief Sealth, 4-08.00

11th: Max Stewart, Bainbridge, x4-04.00

 

Boys Pole Vault

First: Joseph Misenti, Bainbridge, 10-00.00

Second: Dan Gwiazdon, Bainbridge, 8-00.00

Third: Ryan Abbott, Bainbridge, 7-06.00

Fourth: Max Stewart, Bainbridge, x7-00.00

Fifth: Lucas Labrosse, Bainbridge, x6-06.00

 

Boys Long Jump

First: Vidal Griffin II, Chief Sealth, 17-09.00

Second: Brennan Newquist, West Seattle, 17-05.00

Third: Joe Ylagan, West Seattle, 16-06.50

Ninth: Aaron Trapp, Bainbridge, 12-10.00

 

Boys Triple Jump

First: Vidal Griffin II, Chief Sealth, 38-00.50

Second: Brennan Newquist, West Seattle, 32-11.00

Third: AJ Sailiai, Chief Sealth, 31-06.50

Fourth: Khaleef Griffin, Chief Sealth, 31-05.00

Fifth: Ford Eimon, Bainbridge, 31-02.00

 

Boys Shot Put

First: Dee Angelow Vienna, West Seattle, 38-00.50

Second: Anfernee Lee, Chief Sealth, 33-05.00

Third: Ryan Comstock, Bainbridge, 32-06.00

Fourth: Christian Hepworth, Bainbridge, 31-10.00

 

Boys Discus Throw

First: Taylor Wilson, Bainbridge, 106-01

Second: AJ Sailiai, Chief Sealth, 84-06

Second: Bailey Wyatt, West Seattle, 84-06

Fourth: Casey Brink, Bainbridge, 84-04

 

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Oct 24 edition online now. Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates