Sports

Spartans win first place at Southwest Washington Invite

The Bainbridge Spartans girls swimming and diving team swamped the competition at the Southwest Washington Invite last weekend.

The team won the Oct. 20 invite with 824.5 points. Camas was second with 437 points, and Union was third with 386.

The Spartans were unbeatable in the 500-yard freestyle, and won the top three spots.

Sarah Grundman was first for Bainbridge with a time of 5:17.22.

Kay Sterner claimed second place in 5:20.80, and Geneva Levy placed third in 5:23.61.

Bainbridge also won first and second in the 200-yard freestyle, the 200-yard individual medley, the 100-yard freestyle and the 400-yard freestyle relay.

Spartan swimmers also took first and third in the 100-yard breaststroke.

In the 200-yard freestyle, Sterner finished first in 2:00.53.

Shayla Archer was second for Bainbridge (2:01.11), and Candice Rosen finished fourth (2:03.78).

Levy also won first in the 200-yard IM with a time of 2:17.25. Grundman was second for Bainbridge with a time of 2:19.14.

In the 100-yard freestyle, Archer took the top spot for Bainbridge in 55.77. Julia Griffiths earned second place with a time of 58.04.

Duni rocketed to a first-place finish in the 100-yard breaststroke, winning in 1:10.15. Natalie Ackerley was third in 1:12.74.

The BHS B Relay team of Levy, Ani Duni, Grundman and Sterner won the 200-yard medley relay in 1:58.50.

The Bainbridge A Relay team — Natalya Neihaus, Griffiths, Rosen and Duni — was second in the 200-yard freestyle relay with a time of 1:46.52.

In the 400-yard freestyle relay, the BHS A Relay team of Grundman, Archer, Sterner and Ackerley was first in 3:48.52.

The BHS B Relay team of Griffiths, Amanda Comeau, Rosen and Levy claimed second place. They finished in 3:52.52.

The Spartans were also two and three in the 50-yard freestyle.

Mikelle Ackerley was second in 26.45, while Duni was third in 26.48.

The Spartans were scheduled to swim again Friday, Oct. 26, at the Metro League qualifying meet.

 

Southwest Washington Invite Results

Girls 200-Yard Medley Relay

First: BHS Girls Swim & Dive B Relay, 1:58.50 (Geneva Levy, Ani Duni, Sarah Grundman and Kay Sterner)

Second: Camas High A Relay, 2:00.45 (Anna Panebianco, Corinne Bintz, Julieann Reed and Sierra Colletto)

Third: Union High, 2:01.04 (Marissa Young, Hannah Pickett, Alice Chang and Livi Cox)

Fourth: BHS Girls Swim & Dive A Relay, 2:02.64 (Natalie Ackerley, Kayla Estes, Amanda Comeau and Shayla Archer)

Fifth: Hudson’s Bay, 2:05.20 (Carly Cannon, Chloe Peters, Bry Hughes and Breanna Bauer)

 

Girls 200-Yard Freestyle

First: Kay Sterner, BHS Girls Swim & Dive, 2:00.53

Second: Shayla Archer, BHS Girls Swim & Dive, 2:01.11

Third: Darya Samiee, Mountain View, 2:03.17

Fourth: Candice Rosen, BHS Girls Swim & Dive, 2:03.78

Fifth: Julia Griffiths, BHS Girls Swim & Dive, 2:06.83

Sixth: Marissa Young, Union, 2:07.34

Seventh: Anna Panebianco, Camas High, 2:07.67

Eighth: Mckenzie Bell, BHS Girls Swim & Dive, 2:12.44

Ninth: Megan Pollard, Union, 2:18.29

Tenth: Brittany Worley, Camas, 2:18.33

 

Girls 200-Yard IM

First: Geneva Levy, BHS Girls Swim & Dive, 2:17.25

Second: Sarah Grundman, BHS Girls Swim & Dive, 2:19.14

Third: Hannah Pickett, Union, 2:23.40

Fourth: Jamie Rogers, Battle Ground, 2:26.25

Fifth: Heather Stewart, Evergreen, 2:28.59

Sixth: Bailey Colombe, Ridgefield, 2:28.87

Seventh: Tasha Shero, Mark Morris High School, 2:34.11

Eighth: Maddie Arends, BHS Girls Swim & Dive, 2:37.17

Ninth: Courtney Braddock, Skyview, 2:45.42

10th: Marit Hanson, Kelso High School, 2:46.31

12th: Hannah Pratt, BHS Girls Swim & Dive, 2:50.38

 

Girls 50-Yard Freestyle

First: Julieann Reed, Camas, 25.82

Second: Mikelle Ackerley, BHS Girls Swim & Dive, 26.45

Third: Ani Duni, BHS Girls Swim & Dive, 26.48

Fourth: Janae Miller, Mark Morris, 26.49

Fifth: Beka Jones, Mark Morris, 27.03

Sixth: Jamie Rogers, Battle Ground, 27.05

Seventh: Alexis Vargas, Skyview, 27.12

Eighth: Amanda Comeau, BHS Girls Swim & Dive, 27.23

Ninth: Addie Naglich, Mark Morris, 27.36

10th: Alice Chang, Union, 27.68

17th: Alyssa Estes, BHS Girls Swim & Dive, 28.24

18th: Natalya Neihaus, BHS Girls Swim & Dive, 28.35

 

Girls 100-Yard Butterfly

First: Carly Cannon, Hudson’s Bay, 1:02.30

Second: Alice Chang, Union, 1:03.08

Third: Amanda Comeau, BHS Girls Swim & Dive, 1:04.41

Fourth: Natalie Ackerley, BHS Girls Swim & Dive, 1:04.71

Fifth: Alyssa Estes, BHS Girls Swim & Dive, 1:06.17

Sixth: Keiko Inouye, Brush Prairire, 1:06.24

Seventh: Hannah Pickett, Union, 1:06.36

Eighth: Katelynn Colombe, Ridgefield, 1:06.38

Ninth: Allison Murphy, BHS Girls Swim & Dive, 1:08.36

10th: Melinda Carr, BHS Girls Swim & Dive, 1:11.76

 

Girls 100-Yard Freestyle

First: Shayla Archer, BHS Girls Swim & Dive, 55.77

Second: Julia Griffiths, BHS Girls Swim & Dive, 58.04

Second: Janae Miller, Mark Morris, 58.04

Fourth: Livi Cox, Union, 58.76

Fifth: Tori Maslennikova, Mark Morris, 58.79

Sixth: Marissa Young, Union, 59.15

Seventh: Ana Bucy, BHS Girls Swim & Dive, 59.85

Eighth: Beka Jones, Mark Morris, 59.60

Ninth: Kate Stengel, Union, 1:01.79

10th: Natalya Neihaus, BHS Girls Swim & Dive, 1:01.91

16th: Caitlyn Munter, BHS Girls Swim & Dive, 1:03.78

21st: Tatiana Sils, BHS Girls Swim & Dive, 1:04.99

 

Girls 500-Yard Freestyle

First: Sarah Grundman, BHS Girls Swim & Dive, 5:17.22

Second: Kay Sterner, BHS Girls Swim & Dive, 5:20.80

Third: Geneva Levy, BHS Girls Swim & Dive, 5:23.61

Fourth: Darya Samiee, Mountain View, 5:26.92

Fifth: Corinne Bintz, Camas, 5:51.35

Sixth: Sierra Colletto, Camas, 6:01.93

Seventh: Sarah Denney, Union, 6:08.90

Eighth: Jenny Zheng, Mountain View, 6:16.48

Ninth: Kristin Phillips, Camas, 6:17.42

10th: Abby Ogle, Brush Prairie,6:21.25

 

Girls 200-Yard Freestyle Relay

First: Mark Morris High, 1:45.95 (Beka Jones, Addie Naglich, Tori Maslennikova and Janae Miller)

Second: BHS Girls Swim & Dive A Relay, 1:46.52 (Natalya Neihaus, Julia Griffiths, Candice Rosen and Ani Duni)

Third: Union A Relay, 1:48.23  (Alice Chang, Megan Pollard, Marissa Young and Livi Cox)

Fourth: Hudson’s Bay A Relay, 1:55.37 (Carly Cannon, Emalyn Kelley, Chloe Peters and Bry Hughes)

Fifth: Brush Prairie A Relay, 1:55.85 (Crystal Huynh, Keiko Inouye, Shelby Orr and Abby Ogle)

Sixth: Skyview A Relay, 1:56.25 (Alexis Vargas, Aylexie Pedigo, Mikaela Saltzberg and Sara Fisher)

Seventh: Camas High School A Relay, 1:57.29 (Nicole Buckley, Makenzie Hall, Nicole Lobkov and Sabrina McVicar)

Eighth: Mark Morris B Relay, 1:58.66 (Grace Johnson, Tasha Shero, Kinsey Meyers and Saige Johnson)

Ninth: Heritage A Relay, 1:59.62 (Alexandra Van Bracht, Chloe Pongracz, Brooke Brown and Lauren Woods)

10th: Camas High School C Relay, 1:59.78 (Alexandra Hall, Katie Johnson, Makena Lopiparo and Kristin Phillips)

11th: BHS Girls Swim & Dive B Relay, 1:59.94 (Mckenzie Bell, Alexandra McWilliams, Alyssa Estes and Kayla Estes)

17th: BHS Girls Swim & Dive C Relay, 2:05.08 (Emily Carson, Nicole Mingo, Kate Eckert and Adrienne Mingo)

 

Girls 100-Yard Backstroke

First: Carly Cannon, Hudson’s Bay, 1:01.54

Second: Anna Panebianco, Camas, 1:04.04

Third: Tori Maslennikova, Mark Morris, 1:04.92

Fourth: Julieann Reed, Camas, 1:05.08

Fifth: Keiko Inouye, Brush Prairie, 1:05.10

Seventh: Allison Murphy, BHS Girls Swim & Dive, 1:05.78

Eighth: Mikelle Ackerley, BHS Girls Swim & Dive, 1:07.24

Ninth: Heather Stewart, Evergreen, 1:07.94

10th: Mckenzie Bell, BHS Girls Swim & Dive, 1:08.14

13th: Kate Eckert, BHS Girls Swim & Dive, 1:12.89

15th: Caitlyn Munter, BHS Girls Swim & Dive, 1:14.61

 

Girls 100-Yard Breaststroke

First: Ani Duni, BHS Girls Swim & Dive, 1:10.15

Second: Lauren Woods, Heritage, 1:10.94

Third: Natalie Ackerley, BHS Girls Swim & Dive, 1:12.74

Fourth: Candice Rosen, BHS Girls Swim & Dive, 1:13.30

Fifth: Corinne Bintz, Camas, 1:14.53

Sixth: Livi Cox, Union, 1:15.54

Seventh: Grace Johnson, Mark Morris, 1:17.73

Eighth: Addie Naglich, Mark Morris, 1:19.01

Ninth: Tasha Shero, Mark Morris, 1:19.84

10th: Bailey Colombe, Ridgefield, 1:20.35

12th: Kate Eckert, BHS Girls Swim & Dive, 1:20.98

13th: Kayla Estes, BHS Girls Swim & Dive, 1:21.52

17th: Maddie Arends, BHS Girls Swim & Dive, 1:23.61

 

Girls 400-Yard Freestyle Relay

First: BHS Girls Swim & Dive A Relay, 3:48.52 (Sarah Grundman, Shayla Archer, Kay Sterner and Mikelle Ackerley)

Second: BHS Girls Swim & Dive B Relay, 3:52.52 (Julia Griffiths, Amanda Comeau, Candice Rosen and Geneva Levy)

Third: Camas A Relay, 3:57.82 (Corinne Bintz, Sierra Colletto, Anna Panebianco and Julieann Reed)

Fourth: Union A Relay, 4:04.66 (Kate Stengel, Megan Pollard, Sarah Denney and Hannah Pickett)

Fifth: Mountain View A Relay, 4:09.31 (Nicole Woodbury, Sierra Sampson, Jenny Zheng and Darya Samiee)

 

Southwest Washington Invite Team Rankings

1. BHS Girls Swim & Dive (824.5 points)

2. Camas (437)

3. Union (386)

4. Mark Morris (336.5)

5. Mountain View (219)

6. Hudson’s Bay (152)

7. Skyview (136)

8. Brush Prairie (97)

9. Heritage (88)

10. Evergreen (84)

11. Kelso (52)

12. Ridgefield (49)

13. Battle Ground (37)

14. RA Long (27)

15. Seton (12)

16. Woodland (11)

17. Hockinson (6)

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Sep 26 edition online now. Browse the archives.