Sports

BHS has strong outing at Tacoma Invitational

Spartan medalists are all smiles after the awards ceremony at the Tacoma Invite. Mikelle Ackerley won the 800 meter race and was alternate runner for the 4x400 meter relay; Pearl Terry won the 400-meter race and ran the fourth leg on the 4x400 meter relay; Lindsay Wienkers ran the third leg of the 4x400 meter relay; Isabel Ferguson was fifth in the high jump and ran the second leg of the 4x400 meter relay; and Danielle Bogardus ran the first leg of the 4x400 relay.  - Garry Osmond photo
Spartan medalists are all smiles after the awards ceremony at the Tacoma Invite. Mikelle Ackerley won the 800 meter race and was alternate runner for the 4x400 meter relay; Pearl Terry won the 400-meter race and ran the fourth leg on the 4x400 meter relay; Lindsay Wienkers ran the third leg of the 4x400 meter relay; Isabel Ferguson was fifth in the high jump and ran the second leg of the 4x400 meter relay; and Danielle Bogardus ran the first leg of the 4x400 relay.
— image credit: Garry Osmond photo

Members of the Bainbridge High School track team had plenty of standout performances at the Tacoma Invitational, held Saturday at the Lincoln Bowl on Saturday.

Pearl Terry was first in the girls varsity finals for the 400 meters with a time of 58.92.

Mikelle Ackerley took first in the varsity 800 meters with a time of 2:20.56.

Fellow Spartan Signe Lindquist placed ninth in the varsity finals for the 1,600 meters (5:34.41).

In the varsity finals for the 4x400 relay, the Spartan team of Danielle Bogardus, Isabel Ferguson, Lindsay Wienkers and Terry placed first in 4.10.11.

Ferguson also placed sixth in the high jump (4-08.00).

Brendan Willerford placed fifth in the boys varsity 800 meters with a time of 2:03.43.

In the varsity finals for the 4x400 relay, the BHS foursome of Willerford, Tyler Cox, Austin Harper and Colin Chupik took 10th place (3:45.92).

Cameron Brink placed fifth in the discus, with a throw of 140-09.

The Spartans boys team came in 20th in team scores, while the BHS girls team came in 12th.

Gig Harbor were first among all boys and girls teams.

In the Lil’ Norway meet at North Kitsap High School on Saturday, Matt Stone finished fourth for the Spartans in the 100 meters with a time of 11.96.

Tyler Martinez-Green was ninth in the 400 meters (60.20).

The Spartans’ Jay Terry was fifth in the 110-meter hurdles (18.77).

Kyler Mikami won first place in the javelin (157-04) and was also third in the discus (123-04). Teammate Taylor Wilson was fifth in the javelin (135-04).

Cole Adams won the pole vault, taking first by clearing 12-00.00. Joseph Misenti placed sixth for the Spartans (9-00.00).

In girls events, Katherine Bond placed fourth for Bainbridge in the 100 meters (13.58). Teammate Serena Canner was eighth (14.29).

Bond was also fifth in the 200 meters (28.49). Fellow Spartan Bailey Scheffler placed 11th (29.73).

Ivy Terry finished took eighth place in the 400 meters (67.47).

Allison Wise was fifth in the 1,600 meters (6:08.00), while teammate Katherine Wade finished ninth (7:02.71).

Anna Misenti was third in the 3,200 meters (12.59.43) and Julia Thomas, fourth (13:30.85).

Tatiana Sils took fifth in the 100-meter hurdles (19.61) and Madeline Rogers was seventh, (20.08).

Sils also finished sixth in the 300-meter hurdles (56.87).

Isa Todd placed ninth in the shot put (25-05.00) for Bainbridge.

Todd also claimed 11th place in the discus (59-01) and 12th in the javelin (61-09).

Madison Bolejack was eighth in the pole value (5-06.00).

Rogers also placed eighth in the long jump (14-01.25).

In earlier action at Nathan Hale High School, Matt Stone was first in the 100 meters (11.3).

Tyler Cox was first in the 3,200 meters (10:10.9), and Jay Terry won the 110-meter hurdles (18.9).

The 4x400 relay team of Austin Harper, Martinez-Green, Colin Chupik and Willerford took first in 3:56.1.

Joseph Misenti and Cole Adams tied for first in the pole vault (11-00.00).

Taylor Wilson placed fourth in the long jump (16-04.00). Jackson Garber was sixth (15-08.50) and Connor Cunningham was 11th (12-09.00).

In the girls events, Katherine Bond won the 100 meters in 13.1.

Bailey Scheffler was sixth (14.0) and Madeline Rogers was ninth (14.6).

Caroline Ginder was fourth in the 200 meters (30.6)

Pearl Terry was first in the 400 meters (1:00.3). Danielle Bogardus was third, (1:03.5); Lindsay Wienkers, fourth (1:04.7); and Ivy Terry, fifth (1:08.5).

Katherine Gawlowski won the 800 meters in 2:39.5.

Mikelle Ackerley won the 1,600 meters in 5:33.3.

Alison Wise was third, (6:06.4); Anna Misenti, fourth (6:06.6); Julia thomas, fifth (6:13.5); Joll Holmes, sixth (6:27.9); Katherine Wade, eighth (7:04.9); and Elizabeth von Ruden, ninth (7:05.2).

Signe Lindquist was first in the 3,200 meters in 12:40.8. Isabel Ferguson was second (12:42.4).

Katie Shephard won the 100-meter hurdles in 17.1. Tatiana Sils was third, (19.2); Madeline Rogers, fourth (19.9); and Kaitlyn Wiggins, fifth (21.7).

Sils won the 300-meter hurdles in 58.6. Wiggins placed second in 1:04.1.

In the 4x100 relay, the Bainbridge foursome of Bond, Scheffler, Serna Canner and Shephard was second in 53.7.

The 4x200 relay team of Danielle Bogardus, Bond, Weinkers and Canner took first in 1:51.1.

The Spartans 4x400 team also took first.

In field events, Isa Todd won the shot put with a throw of 24-11.50.

She was also third in the discus with a terrific toss of 66-01.

Ferguson also won the high jump, 4-10.00. Shephard was fourth with 4-02.00.

Rogers also placed second in the long jump (13-02.50).

 

 

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Jul 18 edition online now. Browse the archives.