Arts and Entertainment

Bainbridge Island Student Art Contest draws 229 entries

Katie Gustafson holds her drawing which won “Best of Show” in the Student Art Contest organized by Dinah Satterwhite, right.   - Courtesy Student Art Contest
Katie Gustafson holds her drawing which won “Best of Show” in the Student Art Contest organized by Dinah Satterwhite, right.
— image credit: Courtesy Student Art Contest

Best of Show goes to Katie Gustafson

Bainbridge Island celebrated a successful tribute to young people’s creativity during the 12th annual Student Art Contest at the Pavilion on Sunday, March 4.   Bainbridge Island’s young residents and students ranging in age from kindergarten through High School competed for first, second and third, place awards in eight different categories. Dinah Satterwhite, the founder and manager of the Student Art Contest, reports that there were 229 entries this year, including a great selection of creative entries in the newest category: RecycleArt.

The coveted Best of Show award went to High School freshman Katie Gustafson, for her untitled horse pencil drawing.  The judges really appreciated the attention to detail, and noticed the intricate and care that Katie put into the realism on her horse.  She won a beautiful achievement certificate, and prizes from local businesses like an art class at Winslow Art Center.

The RecycleArt category prompted many creative designs, including the first place winner’s robot by Jackson Hemmat.  Second place in this category went to Greg Millican, who made “fabric” out of woven soda can pop tops.

Each category had first place winners that received award certificates and gift certificates from local merchants, and second and third place winners received award certificates.  Thirteen Honorable Mention certificates were also awarded.  Plus every student who entered the contest received a special ribbon at the end of the Award Ceremony.

The Best of Show piece, first place pieces, and other select entries are on display at a special exhibit throughout March at the Verksted Gallery on Front Street in Poulsbo.

Here is the complete list of winners from all eight categories:

 

Category A, Kindergarten and Grades 1 & 2

1st place:  Lucy King, “Vase of Flowers,” poster paint

2nd place:  Sienna Marie Christensen, untitled, watercolor

3rd place:  Aimee DeGall, “Morning Light,” watercolor

Honorable mention:   Sylvie Roth, “Bluebird,” pastel

Honorable mention:   Annabel Nemeth, “The Mountain Picture,” oil pastel

Category B, Grades 3 & 4

1st place:  Sofie Coleman, “Penguin,” clay

2nd place:   Ryan Slattery, “Snowy Place,” mixed media

3rd place:   Veronica Conklin, untitled, paint on canvas

Honorable mention:   Hayden Concepcion-Deyo, “Portrait,” colored pencil

Honorable mention:   Kate Jarecke, “Native American Dog,” crayon

Category C, Grades 5 & 6

1st place:   Dylan Cawman, “The Four Elements,” book

2nd place:   Gabe Roth, “Flower Vase,” pastel

3rd place:    Michaela Leung, “Green Glass,” glass

Honorable mention:   Ashelyn Holm, “Dreidel,” colored pencil

Honorable mention:  Jane Jones, “Cardinal,” drawing

Category D, Grades 7 & 8

1st place:   Abigail Leung, “A Piece of Me,” photography

2nd place:   Greg Millican, “Armor Vest,” chainmail

3rd place:   Genevieve Moncada, “Drifting,” photography

Honorable mention:   Matthew Derry, “Air, Earth, Water,” wood carving

Honorable mention:  Zach DeWitt, “Illuminated Phoenix,” mixed media

Category E, High School, Two-dimensional

1st place:   Chloe Sismour, “Boy with a Dime,” charcoal

2nd place:   Natasha Forrler, “Contemplation,” charcoal

3rd place:   Anna Teiche, “Pug,” charcoal & chalk pastel

Honorable mention:   Natalie Ischer, “Cody,” scratch art

Category F, High School, Three-dimensional

1st place:   Anna Teiche, “Appetite,” film photo with recycled parts

2nd place:   Kate Dudley, “Serving Insanity,” clay

3rd place:  Jacob Reiter, “Bela Flor,” copper & brass

Category G, High School: Photography

1st place:   Rebecca Herman-Kerwin, “Going Nowhere Fast”

2nd place:   Bea Sheffer, “Dance”

3rd place:   Antonia Stoyanovich, “Melee”

Honorable mention:   Heidi Franz, “Why Hello There!”

Honorable mention:   Isabelle Ranson, “Snake Eye”

RecycleArt Category

1st place:  Jackson Hemmat, “Robo-ot”

2nd place:  Greg Millican, “Metal Fabric”

3rd place:  Hanna Harris, “The Rain Forest”

Honorable mention:  Gabi Annika Frank, “Stevie the Snapping Turtle”

Honorable mention:  Gracie Smith, “Cat, Mouse & Bird”

Best of Show

Katie Gustafson, untitled, pencil

 

A complete list of winners can be found on the Metro Park & Recreation District website: www.biparks.org.

Next year’s contest will be held on Sunday, March 3, 2013.  Bainbridge Island students and residents aged Kindergarten through high school can submit entries according to the official rules, which will be posted early next year.

For more information or to volunteer please contact Dinah Satterwhite at 206-842-0504. To contact the Park & Rec office, please call Sue Hylen at 206-842-2306, x116.  Details and photos are posted on the website: www.biparks.org.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Sep 12 edition online now. Browse the archives.